NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 07.08.2018

Włocławek, dn. 7 sierpnia 2018 r.

  • Tymczasowy zakaz kąpieli w jeziorze Czarnym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wloclawku, po wizualnym stwierdzeniu zakwitu sinic w kąpielisku nad jeziorem Czarnym we Wloclawku oraz zebranym w sprawie materiałem dowodowym, wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli.

    Woda w kąpielisku nie odpowiada wymaganiom określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli.

    Występujący w wodzie jeziora Czarnego zakwit sinic może stwarzać zagrożenie wystąpienia niekorzystnych skutków dla zdrowia osób kąpiących się.

    W przypadku zniesienia zakazu kąpieli zostanie wydana ocena bieżącej jakości wody.

  • Za kilka dni będzie można jeździć nową ścieżką rowerową Włocławskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Nowej Wsi informuje, iż z dniem 12.08.2018r. na zadaniu pn. „Rozbudowa sieci komunikacyjnej dróg rowerowych na terenie miasta – ulica Płocka” zostanie wprowadzona nowa stała organizacja ruchu.
  • „Saniko” ubiega się o 15 mln zł dofinansowania na kluczowe inwestycje Zadanie pod nazwą „Modernizacja linii sortowniczej w RIPOK w Machnaczu oraz doposażenie PSZOK we Włocławku” to kluczowe przedsięwzięcie dla Spółki „Saniko”, którego celem jest unowocześnienie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz linii, na której sortowane są odpady w Regionalnym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych.

    Całkowity koszt przedsięwzięcia to 25 mln złotych. Jest możliwość, aby uzyskać dofinansowanie w kwocie ok.15 mln złotych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, o co „Saniko” obecnie się stara. Inwestycja będzie realizowana w 2019 roku.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.saniko.com.pl/spolka-ubiega-sie-o-15-mln-zl-dofinansowania/

  • Trwa nabór w ogłoszonych przez Urząd Miasta konkursach na stanowiska dyrektorów: Galerii Sztuki Współczesnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

    Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej nastąpiło w związku z faktem, że 31 sierpnia 2018 r. upływa czteroletnia kadencja obecnej dyrektor GSW. Natomiast konkurs na dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej związany jest z przejściem na emeryturę obecnej dyrektor, która będzie pełnić swoją funkcję do 27 sierpnia 2018 r.

    W obydwu konkursach kandydata na stanowisko dyrektora wyłoni komisja konkursowa, której skład i szczegółowy tryb pracy zostanie określony w odrębnym zarządzeniu.

    Przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego określa się do dnia 28 września 2018 roku.

    Szczegóły procedury są opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej UM Włocławek: http://www.bip.um.wlocl.pl/

  • Spacerkiem do… Czarnego Spichrza Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na kolejne spotkanie w ramach wakacyjnych Spacerków z Przewodnikiem. Zbiórka uczestników w sobotę 11 sierpnia o godz. 10:00 przy siedzibie Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 11/13.

    Wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zwiedzić „Czarny  Spichrz” Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne. Towarzystwo zajmuje się  podtrzymywaniem tradycji narodowej i regionalnej, pielęgnowaniem polskości i patriotyzmu lokalnego, rozwojem  świadomości narodowej i regionalnej, promocją talentów artystycznych (plastyka, literatura), edukacją kulturalną i regionalną.

    Udział w spacerku jest bezpłatny.

  • W piątek Kino Samochodowe zaprasza na „Gwiezdne wojny” Włocławski Instytut Rozwoju organizuje trzeci w tym sezonie seans Kina Samochodowego „Stara Zajezdnia”, realizowanego dzięki grantowi programu Lechstarter oraz wsparciu Urzędu Miasta Włocławek.

    10 sierpnia o 21:00 na Pchlim Targu przy al. Kazimierza Wielkiego 12 zostaną wyświetlone „Gwiezdne Wojny. Część IV: Nowa Nadzieja” w reż. Georga Lucasa (1977) z Markiem Hamillem, Carrie Fisher i Harrisonem Fordem w rolach głównych. W roli Obi-Wana Kenobiego sir Alec Guinness, głosu Darthowi Vaderowi użyczył James Earl Jones.

    Wstęp od 12. roku życia.

  • Meble z palet, miejskie ogródki, kino plenerowe w „Gwoździarni” „Gwoździarnia” przy ul. Szpichlernej, to obok Starej Zajezdni, kolejna włocławska inicjatywa wsparta przez fundację „Lechstarter”. Tego lata odbyły się już warsztaty budowania mebli z palet oraz warsztaty z ogrodnictwa – miejskie ogródki podwórkowe.

    Na 11 sierpnia zaplanowane są: budowanie parkletu miejskiego i podwórkowe kino plenerowe. Do kina pod chmurką „Gwoździarnia” zaprosi również 24 sierpnia i 22 września.

    Więcej informacji na temat obecnych i planowanych przedsięwzięć można znaleźć na facebookowej stronie „Gwoździarni”.

  • Sierpień w Klubie „Taktyk” Wakacje z grami planszowymi to rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku. Klub „Taktyk” działający w Centrum Kultury Browar B. poleca ponad 300 gier przygodowych, kalamburowych, towarzyskich, podróżniczych, zręcznościowych i logicznych.

    Godziny otwarcia:

    17-31 sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 18.00, w soboty od godz. 12.00 do 20.00.

    Pełna informacja na ten temat: http://ckbrowarb.pl/wakacje-w-taktyku/

  • We Włocławku zaparkuje mammobus. Panie będą mogły wykonać bezpłatne badanie 16 sierpnia przy ul. Kilińskiego (nieopodal marketu Kaufland), będzie dostępny mammobus.

    Bezpłatne badanie mammograficzne będzie adresowane do kobiet w wieku 50 – 69 lat. Panie, które w 2018 kończą 50 lat właśnie w tym roku wchodzą do programu, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania.

    Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

    Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

    Organizatorzy badania we Włocławku proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 (Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty).

  • Zapukaj do sąsiada. Komunikat prasowy Instytutu Ochrony Środowiska Zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się także „palącym” problemem lokalnym. Wyjątkowe upały, jakich doświadczamy tego roku będą w Polsce częstsze i dłuższe. Musimy się nauczyć z nimi żyć i zadbać o osoby szczególnie wrażliwe na ich skutki.

    W 44 miastach – partnerach projektu ”Wczujmy się w klimat” – gotowe są już prawie plany adaptacji do zmian klimatu. W dokumentach tych zaplanowano działania adaptacyjne skierowane na potrzeby osób słabszych.

    Warto dodać, że na stronie projektu „Wczujmy się w klimat” jest dostępna ankieta służąca zebraniu opinii dotyczących działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w polskich miastach. Ankieta jest dostępna pod adresem: http://44mpa.pl/ankiety