NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 06.02.2019

Włocławek, dn. 6 lutego 2019 r.

  • Walczymy ze smogiem. Dziś spotkanie w ratuszu O godz. 11:00 w Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 (sala konferencyjna nr 4) rozpocznie się spotkanie informacyjne z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

    Tematem spotkania będzie projekt Uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w przedmiocie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. „uchwała antysmogowa”).

    Projekt uchwały został zamieszczony na stronie internetowej tut. Urzędu pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/projekt-tzw-uchwaly-antysmogowej-sejmiku-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego/

    W trakcie spotkania przewidziana jest prezentacja multimedialna projektu uchwały. Zapraszamy mieszkańców do udziału w spotkaniu.

  • Boisko przy ul. Sarniej do przebudowy Urząd Miasta ogłosił przetarg w tej sprawie. Inwestycja przewiduje przebudowę dwóch boisk na Michelinie przy ul. Sarniej.

    Nawierzchnia asfaltobetonowa boisk zostanie przebudowana i zastąpiona nawierzchnią poliuretanową. Boiska z przeznaczeniem do gry w piłką siatkową i ręczną oraz boisko do piłki koszykowej zostaną wyposażone w bramki oraz zestawy: wysięgniki z tablicami, z obręczami i siatkami do koszy.

    Ponadto inwestycja przewiduje oświetlenie terenu oraz montaż balustrad ochronnych.

    Data otwarcia ofert w tym przetargu to 20.02.2019. Wykonawca będzie miał 80 dni na realizację prac.

  • Stowarzyszenie OLIGO z Medalem Unitas Durat Do grona uhonorowanym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyło Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością Intelektualną „Oligo” z Włocławka.

    To organizacja pozarządowa zrzeszająca grupę rodziców i opiekunów dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz osoby działające na rzecz członków stowarzyszenia, oferujących fachową pomoc i wsparcie. Organizacja działa na rzecz popularyzacji osiągnięć w zakresie rehabilitacji i rewalidacji, inicjacji przedsięwzięć w zakresie opieki i wychowania oraz różnych form działalności na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie.

    Stowarzyszenie jest ubiegłorocznym laureatem nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za najlepsze inicjatywy społeczne realizowane pod hasłem „Rodzynki z pozarządówki”, za projekt „Bez barier”.

    Pełna informacja na temat Medali Unitas Durat dla zasłużonych: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33842-medale-unitas-durat-dla-zasluzonych-2

  • „Cudnolandia”. Festiwal Dobrej Energii w naszym mieście Centrum Kultury Browar B. jest współorganizatorem pierwszej edycji konkursu wokalnego dla dzieci i młodzieży.

    Jak piszą organizatorzy, czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla naszych dzieci”: „Chcielibyśmy, aby to przedsięwzięcie wpisało się w festiwalową tradycję Włocławka. Zamierzamy wypromować nasze miasto jako miejsce, w którym rozbrzmiewają piosenki dla dzieci. Równocześnie chcemy upowszechniać dorobek naszych rodzimych twórców (…)”.

    Do udziału w Festiwalu organizatorzy zapraszają dzieci urodzone w latach 2005-2013.

    Informacja na ten temat: https://ckbrowarb.pl/festiwalu-dobrej-energii-cudnolandia/

  • MOPR realizuje projekt: „Aktywność to przyszłość – I edycja” W październiku 2018r. odbyła się rekrutacja do projektu „Aktywność to przyszłość” – I edycja. Odbiorcami projektu są osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, będące w wieku aktywności zawodowej (15-64 lat), mieszkańcy miasta Włocławka, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, doświadczające wielokrotnego wykluczenia.

    Do I edycji projektu przystąpiło: 15 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz 15 osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie potwierdzające stan zdrowia wydane przez lekarza.

    W listopadzie 2018r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia w ramach projektu. Uczestnicy wzięli udział w następujących formach wsparcia: grupowe poradnictwo psychologiczne, indywidualne poradnictwo psychologiczne, grupa samopomocowa oraz animacja lokalna.

    W lutym 2019r. uczestnicy projektu wezmą udział w grupowych warsztatach z zakresu zdrowia rodziny i pierwszej pomocy. Również od lutego do uczestników projektu (osób niepełnosprawnych) zostaną skierowane formy wsparcia, takie jak: grupowe doradztwo zawodowe oraz wsparcie w formie usług pośrednictwa pracy.

    Pełna informacja na ten temat: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=2176

  • Spotkanie informacyjne dla osób niepełnosprawnych W dniu 19 lutego o godz. 13:00 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12a odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz członków rodzin.

    Tematem spotkania z pracownikami Punktu Informacji Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie będzie omówienie warunków uzyskania dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

    Szczegółowe informacje na temat organizowanego spotkania można uzyskać w Punkcie Informacji Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny we Włocławku, ul Ogniowa 8/10, pokój nr 17, tel. (54) 423 23 74. Indywidualne zapytania można kierować także drogą mailową na adres: niepełnosprawni@mopr.wloclawek.pl

    Informacja o spotkaniu: http://cop.wloclawek.pl/2019/02/spotkanie-informacyjne-dla-osob-niepelnosprawnych-z-pracownikami-mopr/

  • Sanepid radzi: „Chroń się przed grypą” Grypa to choroba, która występuje nagle i charakteryzuje się dużą zakaźnością. Powoduje ją wirus grypy, który atakuje górne i/lub dolne drogi oddechowe – informuje włocławski Sanepid za pośrednictwem swojego serwisu internetowego.

    Choroba rozwija się w ciągu 18-72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Ze względu na możliwość wystąpienia powikłań pogrypowych, wymagających leczenia szpitalnego grypa jest chorobą groźną. Najczęstsze powikłania to zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci), zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.

    Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie przeciwko grypie.

    Szczegółowa informacja na ten temat, w tym m.in. ogólne wskazania profilaktyczne: https://www.pssewloclawek.pl/index.php/10-uncategorised/aktualnosci/724-chron-sie-przed-grypa