NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 01.02.2021

Włocławek, dn. 1 lutego 2021 r.

 • Dotacje do remontów w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Zapraszamy na dyżury informacyjne W Urzędzie Miasta Włocławek odbędą się dyżury informacyjne dotyczące systemu miejskich dotacji do remontów w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Zainteresowanych właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości zapraszamy 2 i 23 lutego 2021 r.

  Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Gospodarowania Mieniem Komunalnym i Wydziału Rewitalizacji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godz. 15:00-17:00 do Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13 (budynek B, parter, stanowisko WGMK w Biurze Obsługi Mieszkańców).

  Przypomnijmy: dotacje mogą zostać udzielone na roboty budowlane związane z remontem lub przebudową oraz, w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków, na prace konserwatorskie i restauratorskie. Ich wysokość, w zależności od wybranego programu (Inwestycja z klasą, Remont krok po kroku, Witryna+, Historia się opłaca) może wynieść do 50% nakładów koniecznych.

  Od 2019 r. wsparto w ten sposób roboty lub prace w 14 nieruchomościach zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Rewitalizacji na łączną kwotę 2,2 mln zł.

  Obecnie trwa nabór wniosków na roboty lub prace zaplanowane na 2021 rok. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 1,5 mln zł. Dokumenty można składać do 8 marca 2021.

  Pełna informacja na ten temat: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,przyjdz_na_dyzur_poswiecony_dotacjom_do_remontu_w_ssr_,1065.html

 • Przedsiębiorcy z naszego województwa mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego Na terenie całego województwa kujawsko – pomorskiego działa Polska Strefa Inwestycji, którą zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dzięki Strefie przedsiębiorcy mogą uzyskać między innymi zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych. Taka pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług.

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jednym z podmiotów Polskiej Strefy Inwestycji, mającej systemowo wspierać przedsiębiorców. – Pomoc publiczna w postaci zwolnienia z podatku dochodowego przyznawana jest z tytułu wydatków kwalifikowanych na nową inwestycję, badania i rozwój lub 2-letnich kosztów pracy pracowników zatrudnionych w ramach nowej inwestycji – wyjaśnia Joanna Gasek Zastępca Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych. Dzięki wsparciu przedsiębiorcy mogą odzyskać koszty inwestycji poprzez niepłacenie podatku dochodowego w maksymalnej wysokości 35% dla dużych przedsiębiorców, 45% dla średnich oraz 55% dla mikro i małych. Co w praktyce oznacza, że inwestycja o wartości 10 mln zł, przy wsparciu w wysokości 45 proc. pozwala przedsiębiorstwu odzyskać z podatku dochodowego 4,5 mln zł.

  O ulgę podatkową można ubiegać się na terenie całego województwa, niezależnie od wielkości firmy. Warunki wsparcia dostosowane są do możliwości zarówno małych rodzinnych firm, jak i dużych korporacji. – Podstawą udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy jest wydana decyzja o wsparciu. Uzyskanie decyzji zależy od spełnienia kryteriów ilościowych, czyli minimalnych nakładów inwestycyjnych, uzależnionych od rozmiaru przedsiębiorstwa oraz stopy bezrobocia w danym powiecie.

  Pełna informacja na ten temat, w tym film adresowany do przedsiębiorców:  https://www.strefa.gda.pl/aktualnosci/1242-przedsiebiorcy-z-kujawsko-pomorskiego-moga-liczyc-na-zwolnienie-z-podatku-dochodowego

 • Centrum Edukacji Nauczycieli w akcji: „Dzień Bezpiecznego Internetu” Jak co roku w lutym, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku włącza się w akcję na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Działania w tym zakresie będą kierowane do nauczycieli, grup przedszkolnych, uczniów różnych typów szkół i placówek oświatowych oraz innych osób zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa w internecie.

  W ramach akcji, CEN proponuje:

  – warsztaty online dla nauczycieli pt. „Jak szukać, żeby znaleźć i ponownie wykorzystać? Zajęcia odbędą się 9.02.2021.

  – otwarte zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat zagrożeń w Internecie oraz zasad bezpiecznego korzystania z sieci, zapisy: 54 231 33 42 wew. 32

  – wystawę multimedialną zbiorów bibliotecznych dostępną na: https://www.facebook.com/kpcenwloclawek/

  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

  Informacja o Dniu Bezpiecznego Internetu w KP CEN Włocławek: http://www.kpcen.cen.info.pl/dzien-bezpiecznego-internetu-2021/

 • W lutym ruszy zbiórka wielkogabarytów Cztery razy w roku mieszkańcy Włocławka mają możliwość pozbycia się odpadów wielkogabarytowych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

  W 2021 roku zbiórka ruszy w sobotę 20 lutego i będzie kontynuowana 27 lutego oraz 6, 13 i 20 marca. Odbiór mebli i innych odpadów wielkogabarytowych z poszczególnych osiedli Włocławka będzie prowadzony w godzinach od 6.00 do 15.00.

  Jako pierwsi, niepotrzebnych wielkogabarytów pozbędą się mieszkańcy Śródmieścia (20 lutego 2021), kolejne zbiórki odbędą się: 27 lutego 2021 r. na osiedlu Południe, 6 marca na osiedlach: Kazimierza Wielkiego, Wschód i Rybnica; 13 marca na osiedlach: Zazamcze i Zachód i 20 marca w Michelinie oraz na Zawiślu.

  Harmonogram zbiórki jest opublikowany: https://www.zbierajselektywnie.pl/zbiorka-mebli

 • Co nowego w książkach? Bibliotekarze informują o nadejściu wiosny… na włocławskim rynku wydawniczym.

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza zapowiada, że wkrótce na półkach znajdą się m.in. Katarzyny Sarnowskiej „Miłość w żagle” – czwarta część poczytnego cyklu „Nad Jeziorakiem”, a także debiut Margarity Jaworskiej, powieść psychologiczna young adult zatytułowana: „Insomnia”.

  Możemy się też spodziewać najnowszej powieści Małgorzaty Kochanowicz.

  Pełna informacja na ten temat: https://biblioteka.wloclawek.pl/wkrotcenapolce-2/

 • ZUS organizuje bezpłatne szkolenie dla seniorów Już w najbliższą środę, 3 lutego 2021 r. o godz. 9.00 odbędzie się bezpłatne webinarium adresowane do emerytów z rocznika 1953.

  W trakcie szkolenia eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omówią zasady przeliczenia emerytury, a także wyjaśnią komu i kiedy ZUS wypłaci wyrównanie. Powiedzą także, co zrobić w sytuacji, jeśli ZUS odmówi przeliczenia świadczenia.

  Osoby zainteresowane udziałem mogą zapisywać się do 2 lutego, wysyłając maila na adres: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl. W  treści należy wskazać datę i temat szkolenia, liczbę uczestników (imiona i nazwiska), a także numer telefonu do kontaktu.

 • Bez prądu Energa – Operator SA Oddział w Toruniu Rejon Dystrybucji Włocławek informuje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej.

  Dnia 03.02.2021 w godz. 10.30 – 13.30 we Włocławku st. Pasy Techniczne obwód 700, ul. Okrężna 5, 8/8a, 10, 12, 14.

  Dnia 04.02.2021 w godz. 8.00-16.00 stacja Nowomiejska we Włocławku ul. Nowomiejska 15A, 8, 6A.,

  Szczegółowy harmonogram publikujemy: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/77/16861/przerwy-w-dostawie-pradu

  I oczywiście przypominamy wszystkim, że:

 • Niedziela 31 stycznia upłynie pod znakiem Finału WOŚP W najbliższą niedzielę, 31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na pomoc dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

  We Włocławku podczas Finału będzie kwestowało 403 wolontariuszy: każda z osób będzie wyposażona w identyfikator, „orkiestrową” puszkę i oczywiście symboliczne, czerwone serduszka. Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy została uruchomiona eSkarbonka Włocławskiego Sztabu, czyli wirtualna puszka, dzięki której można wspierać WOŚP bez wychodzenia z domu.

  Finałowi WOŚP tradycyjnie będzie towarzyszył koncert (od godziny 15.00 ze sceny Centrum Kultury Browar B. będzie nadawana transmisja). Wystąpią Włocławscy Artyści, między innymi: Czaqu, Another Way, Heaven Rock, Włocławscy Muzycy, Old Fashioned. Zaplanowano też wywiady z wyjątkowymi gośćmi we Włocławskim Studio WOŚP.

  Trwają aukcje internetowe na portalu allegro.pl. Są to między innymi obrazy, koszulki, płyty, grzejniki elektryczne, vouchery i inne ciekawe przedmioty.

  W ramach Finału WOŚP, w niedzielę 31.01.2021, w godzinach 10.00-12.00 w Parku na Słodowie odbędzie się bieg pod hasłem: „Policz się z cukrzycą”.

  Jak co roku, wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą bezpłatnie przemieszczać się autobusami MPK, będą też zapewnione darmowe przejazdy samochodami TAXI WOŚP dla wolontariuszy – wszystkie samochody będą wyraźnie oznakowane.

  Włocławski Finał WOŚP wspiera wielu sponsorów i partnerów, a Sponsorem głównym jest WIKA Polska.