NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Wehikuł czasu” nad jeziorem Smętowo w Brześciu Kujawskim.

18 września br. „Wehikuł czasu” zabierze nas w bardzo odległe czasy, 6500 lat wstecz, do neolitycznej osady pierwszych rolników, nad jezioro Smętowo w Brześciu Kujawskim.

W godz. od 11:00 do 18:00, na zaaranżowanych stanowiskach archeologii eksperymentalnej prazentowane będą różnego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w wiosce z młodszej epoki kamienia. Zobaczymy jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowań lub przy łowieniu ryb. Przypatrzymy się m.in. obróbce bursztynu, krzemienia, kości i rogu oraz pozyskiwania i wytopu miedzi. Dowiemy się też jakie przedmioty wykonywano z tych surowców i do czego służyły. Przybyli na imprezę będą mieć niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę mieszkańców neolitycznej osady i spróbować swoich umiejętności np. przy wykonywaniu naczyń glinianych, strzał do łuku, czy też strzelania z łuku lub miotania oszczepem.

Wytrwali będą mieli wyjątkową okazję, by spróbować „smaków dziedzictwa”, w tym przypadku: pieczonego w dole prosiaka, wędzonego i suszonego nad ogniem mięsa, podpłomyków, czy pieczonej w glinie ryby.

To tylko fragment atrakcji, które uzupełni stanowisko wykopaliskowe i rekonstrukcyjne dla uczestników festynu oraz (nazwane roboczo) „Laboratorium” wraz z pracowniami bioarcheologicznymi, w tym botaniki i antropologii. Pod czujnym okiem naukowców możliwe będzie oglądanie pod mikroskopem np. pyłków roślin, jakie uprawiano przed tysiącami lat na terenach obecnego Brześcia, a także poznanie różnego rodzaju uszkodzeń kości ludzkich i zwierzęcych.

O godz. 13:00, w siedzibie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” (na przeciw jeziora Smętowo, przy drodze krajowej nr 62) odbędzie się otwarcie festynu „Wehikuł czasu” i obchodów EDD w Brześciu Kujawskim. Podczas tej uroczystości wysłuchamy krótkich przemówień. Prof. zw. dr hab. Ryszard Grygiel – wybitny archeolog i badacz ziemi brzeskiej oraz uczeń profesora Konrada Jażdżewskiego, odkrywcy i badacza osady kultury lendzielskiej nieopodal jeziora Smętowo – podczas swego wystąpienia pt. „W krainie brzesko-kujawskich domów trapezowatych” wspomni o mieszkańcach Brześcia, którzy uczestniczyli w pracach wykopaliskowych i opowie krótko o badaniach z nimi związanych.

Ciekawostką będą prelekcje: dra hab. Tomasza Konopki z Katedry Medycyny Sądowej UJ pt. „Czy da się udowodnić zbrodnię sprzed kilku tysięcy lat ?” oraz dr hab. Aldony Mueller-Bieniak, Instytut Archeologii UW, zatytułowane „Rośliny pierwszych rolników kujawskich – nie tylko od kuchni”.

Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych turystów, uczniów miejscowych szkół i gmin ościennych, studentów archeologii, historii i nauk wspierających archeologię, a zwłaszcza ludzi biorących przed wielu laty udział w pracach wykopaliskowych na terenie Brześcia i okolic. Oragnizacja festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest doskonałą okazją, by podziękować za ich trud i zaangażowanie, by naukowcy mogli nam przybliżyć aspekty życia pierszych rolników sprzed tysięcy lat.