NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Weekend w Kujawsko-pomorskim

Zaproszenie na weekend

Jak co tydzień kujawsko-pomorskie instytucje kulturalne przygotowały wiele atrakcji na nadchodzący weekend. Wśród bogatej oferty wystaw, koncertów i spektakli nawet najbardziej wymagający miłośnik kultury znajdzie coś dla siebie. W Filharmonii Pomorskiej wystąpi Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, której towarzyszyć będzie sopranistka Anna Mikołajczyk. W Centrum Sztuki Współczesnej otworzona zostanie wystawa „Plamka żółta” Tilmana Wendlanda. W Operze Nova w Bydgoszczy będzie można obejrzeć spektakl „Carmen”, zaś w toruńskim Teatrze Horzycy – „Dostoevsky-trip” oraz „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki”.

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, którą poprowadzi maestro Jose Maria Florencio,
zaprezentuje publiczności Filharmonii Pomorskiej utwory Haendla, Bacha i Vivaldiego. Śpiewaczy kunszt zaprezentuje Anna Mikołajczyk, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, laureatka nagrody im. Zofii Rayzacherowej dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Koncert Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Filharmonia Pomorska, 28 lutego, początek o godzinie 19.

Propozycja Opery Nova, „Carmen” Georgesa Bizeta, to historia tragicznej namiętności żołnierza do nieokiełznanej, dumnej i  kapryśnej Cyganki. Rodząca się w andaluzyjskim słońcu miłość Jose do zuchwałej Carmen czyni z niego niewolnika uczucia
i doprowadza do zbrodni. Muzyka, wykorzystująca po mistrzowsku folklor hiszpański,  unieśmiertelniła nazwisko kompozytora.
„Carmen” w Operze Nova w Bydgoszczy, piątek 26 lutego, sobota 27 lutego i niedziela 28 lutego. Początek o godzinie 19.

Propozycjami toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy na nachodzący weekend są dwa spektakle: „Dostoevsky-trip” Władimira Sorokina oraz „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki” – impresja Jacka Bończyka na temat tekstów Grzegorza Ciechowskiego. „Dostoevsky-trip” to opowieść o grupie ludzi uzależnionych od literatury. Uciekając od rzeczywistości poprzez świat bohaterów „Idioty” Dostojewskiego, docierają do zakamarków swojej pamięci. Każdy z członków grupy  przywołuje najbardziej wstrząsające wspomnienie z dzieciństwa. W spektaklu „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki”  teksty utworów kultowego zespołu muzycznego posłużyły reżyserowi do pokazania mechanizmów działania pewnego biura, w którym panuje jasno ustalona hierarchia – na czele zunifikowanych pracowników stoi niczym niewzruszony szef. To on ustala zasady działania, wszystko odbywa się pod jego dyktando. Z czasem uświadamia sobie, że świat, który stworzył jest kaleki i ubogi. Zaczyna marzyć, tęsknić za miłością …
Repertuar Teatru Horzycy – http://www.teatr.torun.pl/_portal/116885496845ab4fb83507f/Repertuar.html

W nadchodzącą niedzielę w Dworze Artusa odbędzie się koncert Elżbiety Adamiak. Artystka komponuje i śpiewa piosenki poetyckie. Do najbardziej znanych piosenek Elżbiety Adamiak należy ,,Jesienna zaduma”, skomponowana przez nią do słów zaczerpniętych z wierszy Jerzego Harasymowicza.
Adamiak jest laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1975 roku (nagroda za debiut piosenkarski i kompozytorski). W 2002 roku otrzymała na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie „Złoty Indeks”.
Koncert w Dworze Artusa, 28 lutego (niedziela), początek o godzinie 18.

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu 26 lutego (piątek) otwarcie wystawy „Plamka żółta” – prac berlińskiego artysty Tilmana Wendlanda, pracującego na pograniczu sztuki i architektury. W CSW oglądać można także wystawę wyróżnionych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jednocześnie obejrzeć można wystawę „Przeszłość jest obcym krajem”, poruszającą zagadnienie pamięci i wspomnień.
Więcej informacji o wystawach w CSW – http://csw.torun.pl/wystawy/baza-wystaw/search?review_state=published&start.query:record:list:date=2010-2-26+23%3A59%3A59&start.range:record=max&end.query:record:list:date=2010-2-26+00%3A00%3A00&end.range:record=min&path=/CSW/Portal/wystawy/baza-wystaw

Toruńska Galeria Sztuki Wozownia oferuje wystawę „Dyplom 2009”, prezentującą wyróżnione prace dyplomowe absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na wystawę „Niezwyczajni”, prezentującą prace wykonane przez młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Toruniu. Ponadto wystawa „Jak motyle…” przedstawia prace najmłodszych uczestników pracowni w galerii. Więcej informacji o wystawie „Niezwyczajni” w innym materiale w tym portalu – http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14326&Itemid=1

Wystawa  „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)” to weekendowa propozycja toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Jest to opowieść o ludziach i ich życiu codziennym, rozumianym zarówno jako czas pracy, jak i czas świąteczny. Poznajemy życie ludzi na wsiach i w małych miastach, przede wszystkim związanych z rolnictwem.

W Muzeum Etnograficznym we Włocławku wystawa „Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent”. Ekspozycja ukazuje mało znane oblicze wybitnego reżysera, którego etnograficzne zainteresowania i fascynacje z czasów młodości bez wątpienia wywarły ogromny wpływ na sposób postrzegania rzeczywistości i przedstawiania jej językiem kina.
Więcej o wystawie w innym artykule na tym portalu – http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14335&Itemid=1

Również we Włocławku w gmachu Zbiorów Sztuki przy ulicy Zamczej 10/12 można oglądać wystawę znanej włocławskiej artystki Aleksandry Domanowskiej pt. „Reszta jest tylko milczeniem”. Tę retrospektywną wystawę zorganizowano z okazji 55- lecia pracy artystycznej artystki. Aleksandra Domanowska jest znana głównie jako twórczyni subtelnych form ceramicznych. Wśród eksponatów można podziwiać też po raz pierwszy w tak szerokim zakresie jej obrazy i rysunki. Na realistyczną i  pełną symboli twórczość artystki duży wpływ miały tragiczne wydarzenia II wojny światowej.  Wystawa będzie czynna do 28 lutego. Pełna oferta Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej dostępna na stronie www.muzeum.wloclawek.pl .

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego