NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Weekend ku czci gen. bryg. Elżbiety Zawackiej

„Jeżeli się ma taki cel w życiu, który musi się osiągnąć, to wtedy i chce się żyć, i żyje się radośnie”

gen. bryg. Elżbieta Zawacka, ps. „Zelma”, „Sulica”, „Zo”

W ubiegły weekend 8. Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła różnicę śmierci patrona jednostki gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”, „Sulica”, „Zelma”. W Sobotę delegacja żołnierzy z Dowódcą 8.K-PBOT płk Krzysztofem Stańczykiem na czele złożyła symboliczny wieniec kwiatów na grobie Pani Generał na Cmentarzu pw. św. Jerzego w Toruniu, a w niedzielę w intencji Pani Generał, wszystkich walczących w strukturach AK oraz obecnie pozostających w służbie żołnierzy, odprawiona została Msza Święta w Parafii Garnizonowej pw. św. Katarzyny w Toruniu.

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej – niezłomność, wiarę, hart ducha oraz wartości budowane na fundamentach motta: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Pozostałe Brygady OT, rozmieszczone w prawie każdym województwie za swoich patronów mają również wysławionych bohaterów walki o niepodległość. 8 Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma zaszczyt nosić imię legendarnej członkini Armii Krajowej, kurierki, jedynej cichociemnej kobiety w szeregach AK, którą Jan Nowak Jeziorański opisywał jako „uchodzącą za człowieka ostrego i wymagającego od innych, ale najbardziej od samej siebie. Jej oddanie służbie graniczyło z fanatyzmem”.

10 stycznia 2009 roku Elżbieta Zawacka, dożywszy 99 lat zmarła w ukochamy Toruniu. Emisariuszka Komendy Głównej Armii Krajowej do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Odznaczona Orderem Orła Białawego, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtutti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pięciokrotnie Krzyżami Walecznych. Była Również drugą wówczas Polką w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady. Życiorys Pani Generał przypomina, że wędrówka żołnierza to w dużej mierze poświęcenie dla drugiego człowieka i walka o swój kraj. O jego wolność i niepodległość. Tak jak czyniła to gen. bryg. Elżbieta Zawacka, dając każdego dnia rękojmie nieustającej wiary w biało – czerwone barwy.

8. Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej