NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

W Galerii Sztuki Współczesnej w październiku 2011

DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA

Sala Główna

W dniu 7.10.2011r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Znaki czasu” autorstwa Barbary Pierzgalskiej z Łodzi.

Artystka urodzona w Siedlcach, dyplom w PWSSP w Łodzi na Wydziale Tkaniny.
Zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz oraz tkanin przemysłowych. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, rzeczoznawca przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Zorganizowała 30 wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, w kraju i za granicą (m.in. Francja, Holandia, Niemcy, Węgry, Grecja, Finlandia).
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym kraju. Jej prace znajdują się w muzeach polskich oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Na wystawie we Włocławku pokazane będą prace malarskie i tkaniny unikatowe. Istotę tych dzieł doskonale przekazuje recenzja Joanny Ossowskiej – Struszczyk .

(–) „Barbara Pierzgalska redukuje elementy pejzażu do abstrakcyjnej gry znaków, próbuje oddać istotę obserwowanych zjawisk, ich esencję.
Jest to zmienność, migotliwość, prace rozwarstwiają się, tworzą prześwity i cienie, światło delikatnie przesiąka i rozprasza się na jedwabiu, tak jak we mgle. Wydobywając strukturę materiału, fakturę i niuanse, światło odgrywa tu zasadniczą rolę, a nanoszone elementy, liczne aplikacje i ich układy prowokują jego kapryśność. Jedwabne bliki jeziora, świty i mgły Barbary Pierzgalskiej są tak samo ulotne, zmienne i światłoczułe jak ich pierwowzory. Nie wszystko można jednak ukazać za pomocą jednej pracy, dlatego układy zmieniają się, motywy przekształcają, przenoszą z obiektu na obiekt.
Wystawa będzie prezentowana w obu salach Galerii.

Ekspozycja będzie czynna do 27. 10. 2011 r.

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA

1. Zajęcia na ekspozycji pt. „Znaki czasu” Barbary Pierzgalskiej – ćwiczenia, zabawy i działania plastyczne angażujące różne zmysły. Cele zajęć to m.in. odkrywanie wartości artystycznych i estetycznych prezentowanych dzieł. Wystawa była pretekstem do wprowadzenia w sztukę tkaniny, rozmowy o malarstwie, a także okazją do samodzielnego odkrywania wartości plastyki.
Zajęcia adresujemy do grup zorganizowanych.

2. „Od gliny do…” – rodzinne warsztaty twórcze. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość poznać i doświadczyć pracy z gliną, tworzywem rzeźbiarskim i ceramicznym. Przede wszystkim jednak warsztaty będą okazją do wspólnej plastycznej zabawy dzieci i rodziców.
Cele zajęć to m.in.: rozbudzanie wyobraźni i inspirowanie do własnej ekspresji. Wartością spotkań będzie także kształtowanie wrażliwości estetycznej i przygotowanie do świadomego odbioru sztuki.
Data warsztatów: 16.10.2011r.

3. Repetytorium z historii sztuki 4 października, g.17.00;
Początek 10-odcinkowego cyklu zajęć z historii sztuki, w oparciu o najistotniejsze zagadnienia z tej dziedziny. Zajęcia poprowadzi Adam Zapora, historyk sztuki.
Repetytorium skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tą dziedziną,
A przede wszystkim do maturzystów planujących studia artystyczne, architektoniczne czy wybierających niektóre kierunki z zakresu budownictwa. Warsztaty są odpłatne.

4. „Sztuka zamiast…” – warsztaty profilaktyczno-twórcze dla dzieci i młodzieży, realizowane przy współpracy z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UM Włocławek.

Czwarta edycja zajęć skierowanych do środowisk zagrożonych problemem uzależnień, głównie od alkoholu lub narkotyków, ale także od Internetu i gier komputerowych. Ideą zajęć jest wskazanie możliwości w wyborze zachowań, rozwijanie osobowości oraz zainteresowań, a także poszerzanie wiedzy o kulturze i sztukach plastycznych. Tematem tegorocznej edycji warsztatów jest kształt i przestrzeń. Będą to zajęcia z rzeźby (materiał glina). Istotnym elementem warsztatów jest spotkanie z pedagogiem terapeutą uzależnień.
Zajęcia dla grup zorganizowanych.

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
87-800 Włocławek, ul. Miedziana 2/4
tel./fax 054 411 21 20
e-mail: galerwlc@wp.pl
www.galeriasztuki.wwi.pl