Opublikowano: nie, Lis 2nd, 2014

“W drodze do Jah” jeszcze raz – DKF Ósemka

W czwartek, 6. listopada, w ramach kolejnego seansu DKF Ósemka będzie można wybrać się w filmową podróż na Jamajkę.
“W drodze do Jah” to przepełniony muzyką i energią dokumentalny film muzyczny, w którym pochwała życia, optymizm i energia mieszają się z prawdziwymi obrazami Jamajki.

Film opowiada o fenomenie muzyki reggae, widzianej oczami jej dwóch najsłynniejszych wykonawców. Przewodnikami po Jamajce są Gentleman i Albarosie, dwie znane postaci muzycznej sceny reggae, którym reżyserzy Dernesch i Springer pozwalają oprowadzać widzów po ich duchowej ojczyźnie. Gentleman, czyli Tilmann Otto, pochodzi z Kolonii, ale już jako nastolatek pokochał Jamajkę i tam właśnie spróbował po raz pierwszy swoich sił na scenie. Albarosie, czyli Alberto D’Ascola z imponująco długimi dredami, urodził się na Sycylii, ale mieszka dziś i tworzy na Jamajce, która stała się dla niego prawdziwym domem i – jak przyznaje – wybawiła go od piekła “Babilonu”.

Obydwaj pojechali na Jamajkę w poszukiwaniu sensu życia, którego nie mogli odnaleźć w konsumpcyjnej kulturze Zachodu. Znaleźli go na pełnej kontrastów i magii Jamajce. Pozwoliła im ona zrozumieć, czym jest wolność dla współczesnego człowieka, przeciwko czemu się on buntuje i w jaki sposób radzi sobie w obcym, choć fascynującym dla siebie kraju, który staje się dla niego nową ojczyzną. W trakcie tej niesamowitej filmowej podróży poznajemy również profesor Carolyn Cooper, analizującą w sposób naukowy polityczną i kulturalną sytuację na wyspie, Jacka Radicsa, odkrywającego zaskakującą prawdę o reggae, jak również jamajską wokalistkę Terry Lynn, pokazującą codzienne życie na ulicach gett w Kingston, daleko odbiegające od pocztówkowych obrazów karaibskiej wyspy. Jak się okazuje muzyka jest na Jamajce sposobem walki z przemocą, seksizmem i biedą, a ruch rastafarian to coś więcej niż tylko wiara – to sposób na przetrwanie w rzeczywistości, która nie oferuje bogatych perspektyw i wymaga ciągłej walki o przetrwanie.

Film prezentowany był na festiwalach: PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (2014), MFF Berlin (2014), IDFA Amsterdamb (2013) i MFF Zurych (2013)
Zapraszamy do Multikina na seans w dniu 6.listopada 2014 roku, o godz. 19:00. Bilety w cenie 8 zł do nabycia przed seansem.

Działalność DKF Ósemka wspierają Filmoteka Narodowa i GUALA CLOSURES DGS POLAND SA.

DKF Ósemka

MartinezFilm

Informacje

ZUS ostrzega: Uwaga na fałszywe maile

17 października 2019, Możliwość komentowania ZUS ostrzega: Uwaga na fałszywe maile została wyłączona

MOPR diagnozuje potrzeby osób niepełnosprawnych

15 października 2019, Możliwość komentowania MOPR diagnozuje potrzeby osób niepełnosprawnych została wyłączona

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką

11 października 2019, Możliwość komentowania Spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką została wyłączona

Dzieła godne wystawienia

11 października 2019, Możliwość komentowania Dzieła godne wystawienia została wyłączona

Spacer szlakiem włocławskich Żydów

11 października 2019, Możliwość komentowania Spacer szlakiem włocławskich Żydów została wyłączona

Papież-poeta na kujawskiej ziemi

10 października 2019, Możliwość komentowania Papież-poeta na kujawskiej ziemi została wyłączona

Archiwa