Opublikowano: nie, Lis 2nd, 2014

“W drodze do Jah” jeszcze raz – DKF Ósemka

W czwartek, 6. listopada, w ramach kolejnego seansu DKF Ósemka będzie można wybrać się w filmową podróż na Jamajkę.
“W drodze do Jah” to przepełniony muzyką i energią dokumentalny film muzyczny, w którym pochwała życia, optymizm i energia mieszają się z prawdziwymi obrazami Jamajki.

Film opowiada o fenomenie muzyki reggae, widzianej oczami jej dwóch najsłynniejszych wykonawców. Przewodnikami po Jamajce są Gentleman i Albarosie, dwie znane postaci muzycznej sceny reggae, którym reżyserzy Dernesch i Springer pozwalają oprowadzać widzów po ich duchowej ojczyźnie. Gentleman, czyli Tilmann Otto, pochodzi z Kolonii, ale już jako nastolatek pokochał Jamajkę i tam właśnie spróbował po raz pierwszy swoich sił na scenie. Albarosie, czyli Alberto D’Ascola z imponująco długimi dredami, urodził się na Sycylii, ale mieszka dziś i tworzy na Jamajce, która stała się dla niego prawdziwym domem i – jak przyznaje – wybawiła go od piekła “Babilonu”.

Obydwaj pojechali na Jamajkę w poszukiwaniu sensu życia, którego nie mogli odnaleźć w konsumpcyjnej kulturze Zachodu. Znaleźli go na pełnej kontrastów i magii Jamajce. Pozwoliła im ona zrozumieć, czym jest wolność dla współczesnego człowieka, przeciwko czemu się on buntuje i w jaki sposób radzi sobie w obcym, choć fascynującym dla siebie kraju, który staje się dla niego nową ojczyzną. W trakcie tej niesamowitej filmowej podróży poznajemy również profesor Carolyn Cooper, analizującą w sposób naukowy polityczną i kulturalną sytuację na wyspie, Jacka Radicsa, odkrywającego zaskakującą prawdę o reggae, jak również jamajską wokalistkę Terry Lynn, pokazującą codzienne życie na ulicach gett w Kingston, daleko odbiegające od pocztówkowych obrazów karaibskiej wyspy. Jak się okazuje muzyka jest na Jamajce sposobem walki z przemocą, seksizmem i biedą, a ruch rastafarian to coś więcej niż tylko wiara – to sposób na przetrwanie w rzeczywistości, która nie oferuje bogatych perspektyw i wymaga ciągłej walki o przetrwanie.

Film prezentowany był na festiwalach: PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (2014), MFF Berlin (2014), IDFA Amsterdamb (2013) i MFF Zurych (2013)
Zapraszamy do Multikina na seans w dniu 6.listopada 2014 roku, o godz. 19:00. Bilety w cenie 8 zł do nabycia przed seansem.

Działalność DKF Ósemka wspierają Filmoteka Narodowa i GUALA CLOSURES DGS POLAND SA.

DKF Ósemka

MartinezFilm

Informacje

Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego

16 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego została wyłączona

Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku

16 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku została wyłączona

Coraz trafniejsze kontrole zwolnień lekarskich

14 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Coraz trafniejsze kontrole zwolnień lekarskich została wyłączona

Sobotni spacerek z przewodnikiem

14 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Sobotni spacerek z przewodnikiem została wyłączona

Piknik wojskowy „Wierni Polsce”

14 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Piknik wojskowy „Wierni Polsce” została wyłączona

Włocławianie korzystają z miejskich rowerów

14 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Włocławianie korzystają z miejskich rowerów została wyłączona

Archiwa