NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

VII KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, wzorem lat ubiegłych, organizuje przedświąteczny VII KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY. Kiermasz odbędzie się w dniu 12 grudnia br. (niedziela) w godz. od 10.00 do 15.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.

Muzealne kiermasze wprowadzają w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i są wspaniałą alternatywą dla oferty komercyjnej proponowanej przez supermarkety.

Na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez regionalnych twórców ludowych, rzemieślników i artystów można będzie nabyć unikatowe, ręcznie wykonane bombki, łańcuchy, kartki świąteczne, stroiki oraz ozdoby ze słomy, bibuły, suszonych owoców, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka itp.

Poszukiwacze nietuzinkowych prezentów mogą liczyć na stoiska z rzeźbami ludowymi, zabawkami z drewna, ręcznie kutymi świecznikami, ceramiką, obrusami, bieżnikami, serwetkami haftowanymi przez włocławskie twórczynie ludowe oraz biżuterią z wełny, filcu, drewna, naturalnych kamieni, bursztynu.

Na smakoszy czekać będą stoiska z chlebem orkiszowym, ciastem drożdżowym, sernikami, makowcami, piernikiem, pierniczkami, konfiturami, miodem (również pitnym), kapustą z grochem, pierogami, kiełbasą, kaszanką, serami, kapustą kwaszoną, sokiem z kapusty oraz makaronem, kaszą, orzechami, kawą zbożową z gospodarstw ekologicznych.

Specjalnie na kiermasz przygotowana zostanie prezentacja tradycyjnych form nożycowych oraz tłoku na prąd, służących do produkcji opłatków.

Najmłodsi będą mogli nauczyć się wykonywać tradycyjne ozdoby świąteczne, np. łańcuchy, gwiazdki.

Po zakupach zapraszamy do zwiedzania ekspozycji czasowej prezentowanej aktualnie w Muzeum Etnograficznym pt. Ceramika pradziejowa i wczesnohistoryczna w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Program:

Niedziela, 12 grudnia, godz. 10.00 – 15.00

Parter (sala audio, hol, sala wystaw stałych), I piętro (hol):

–  stoiska z ozdobami świątecznymi, sztuką i rękodziełem ludowym, biżuterią, żywnością

II Piętro:

– sala wystaw stałych – warsztaty dla dzieci, prezentacja tradycyjnych form do produkcji opłatków

– sala wystaw czasowych – zwiedzanie ekspozycji czasowej Ceramika pradziejowa i wczesnohistoryczna w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku


BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ: 2 zł

(Dzieci i młodzież do lat 18 – wstęp wolny)