NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„VI Kiermasz Wielkanocny”

W dniu 21 marca b.r. w godz. od 10.00 do 15.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się „VI Kiermasz Wielkanocny”.

Afisz Kiermasz Wielkanocny, projekt Magdalena Kolanowska
Afisz Kiermasz Wielkanocny, projekt Magdalena Kolanowska

W kiermaszu udział wezmą twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek oraz ludzie, dla których pasją i sposobem na życie jest zajmowanie się działalnością artystyczną. Wszystkie ozdoby ich autorstwa cechuje to, że są zrobione ręcznie, co wiąże się z dużym wkładem pracy włożonym w ich wykonanie.

Na ok. 50. stoiskach pojawią się świąteczne atrybuty, czyli różnorodne pisanki – gotowane w cebuli i grawerowane, malowane, robione na szydełku, oklejane nićmi, wełną, kolorowymi materiałami; palemki – od skromnych, wykonanych z gałązek wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, obwiązanych kolorowymi wstążkami, po bardziej ozdobne, wykonane z suszonych roślin, bibuły i wstążek. Będą baranki z masy solnej, ciasta chlebowego, ceramiki, drewna; koszyczki do święconki z wikliny, słomy, serwetki do koszyczków, kartki świąteczne, ozdoby.

Od twórców ludowych można będzie nabyć wysokiej jakości wyroby kowalstwa artystycznego, czyli kute ręcznie świeczniki; ceramikę – kubki, filiżanki, misy, talerze, dzbanki, żurowniki; rzeźby w drewnie o różnorodnej tematyce – od Chrystusa Frasobliwego, Piety, Matki Boskiej Skępskiej, po aniołki, pisanki i ptaki; wyroby z wikliny –

koszyki na zakupy, ubrania.  Hafciarki sprzedawać będą obrusy, bieżniki, serwety, serwetki.

Na stoiskach z żywnością pojawią się ciasta – mazurki, baby, serniki, ciasto drożdżowe, chleb orkiszowy, konfitury z płatków róży, zielonych pomidorów, miód (również pitny), kiełbasy, kaszanki, kapusta, musztardy, itp.

Dla najmłodszych Muzeum przygotowuje warsztaty, na których malować będą pisanki oraz wyskrobywać wzory na kraszankach. Wszyscy uczestnicy kiermaszu zobaczą tradycyjny stół wielkanocny.

Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zwiedzania ekspozycji czasowej pt. „Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent”, ukazującej pozafilmowe pasje tego znanego na całym świecie reżysera. Co godzinę prezentowany będzie film autorstwa Andrzeja Wajdy pt. „Zaproszenie do wnętrza”, poświęcony wybitnemu kolekcjonerowi polskiej sztuki ludowej Ludwigowi Zimmererowi. Film przedstawia nie tylko sylwetkę kolekcjonera, zafascynowanego pięknem polskiej sztuki ludowej, lecz przede wszystkim ukazuje niezwykłe, wewnętrzne światy artystów, pośród których jest także Stanisław Zagajewski

z Włocławka.

Zachęcamy do wyjścia z domów w ten pierwszy wiosenny dzień i do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego, gdzie czekać na Państwa będzie mnóstwo atrakcji.

Program:

Niedziela, 21 marca, godz. 10.00 – 15.00

Parter (sala audio, hol, sala wystaw stałych), I piętro (hol):

– ok. 50 stoisk z ozdobami świątecznymi

II Piętro:

– sala wystaw stałych – warsztaty dla dzieci, stół wielkanocny

– sala wystaw czasowych – zwiedzanie ekspozycji „Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent”, projekcje filmu „Zaproszenie do wnętrza”

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ: 2 zł

(Dzieci i młodzież do lat 18 – wstęp wolny)

Impreza odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Zakładów Azotowych Anwil SA – sponsora Muzeum w 2010 roku.