NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Udany występ Angeliki Szymańskiej w Holandii

W 38. Matsuru Dutch Open Espoir w Eidhoven (Holandia) udział wzięło 1416 judoków i judoczek z 20 krajów z Europy i 2 krajów afrykańskich (RPA i Gwinea) reprezentujących 290 klubów i 5 reprezentacji narodowych, w tym zawodniczki MKS „Olimpijczyk” Włocławek : 14 – letnia Angelika Szymańska  i jej rówieśniczka , Wiktoria Tomczak  – jedne z najbardziej utalentowanych polskich zawodniczek młodego pokolenia, członkinie kadry narodowej. Angelika Szymańska  to złota medalistka Pucharu Europy młodziczek z Gyӧr (Węgry) z 2012 i 2013 r., złota medalistka OOM-mistrzyni Polski juniorek młodszych z 2012 r. i brązowa z 2013 r., mistrzyni Polski młodziczek z 2013 r. Wiktoria Tomczak – w 2013 r. wywalczyła : brązowy medal Pucharu Europy młodziczek, brązowy medal OOM – Mistrzostw Polski juniorek młodszych oraz  mistrzostwo Polski młodziczek. Obie zawodniczki trenowane są przez Anetę Szczepańską – trenerkę kadry narodowej seniorek, wicemistrzynię olimpijską, medalistkę mistrzostw świata i mistrzostw Europy oraz Romana Stawisińskiego.

W najliczniej obsadzonej (57 zawodniczek) i najmocniejszej wadze 57 kg bardzo dobre walki stoczyła Angelika Szymańska, która wywalczyła IX m.,  wygrywając 3 pojedynki z : Eveline Delbaan (Belgia) przed czasem (pięknie wykonany rzut tai-otoshi), Hellen Moller Christensen (Dania) –  skutecznie wykonana dźwignia , po rzucie ouchi-gari oraz z Melissą Loen (Holandia) rzuty uchi-mata i ouch-gari ocenione na yuko (5 pkt). W 4. rundzie stoczyła bardzo wyrównaną walkę ze zwyciężczynią tej kategorii wagowej, aktualną wicemistrzynią Europy 16-letnią Fleur Den Dekker (Holandia) – tuż przed końcem walki Holenderka wykorzystała chwile dekoncentracji i zmęczenia młodziutkiej włocławianki i wykonała rzut oceniony przez sędziów na waza-ari (7 pkt).  W walce repasażowej Angelika spotkała się z kolejną niezwykle utytułowaną holenderską zawodniczką Hilde Jager, która  podobnie jak Den Dekker jest o 2 lata starsza od naszej zawodniczki. 16-letnia Jager jest złotą medalistką EYOF (Europejskie Igrzyska Młodzieży) i wicemistrzynią Holandii w kategorii seniorek (!), uznaną w 2013 r. w Holandii za największy talent w sporcie i  najmłodszą w historii posiadaczką stopnia mistrzowskiego 2 dan.  Mimo dużej różnicy w warunkach fizycznych na korzyść Holenderki (Jager miała przewagę nie tylko wzrostu, ale i siły) Angelika przeważała w tej walce, zarówno w tachi-waza (stójka), jak i w ne-waza (parter). Niestety sił i koncentracji starczyło jej na ponad 3 minuty – na 50 sekund przed końcem walki po nieskutecznym ataku Angeliki, Jager wygrała przez trzymanie.

Wiktoria Tomczak przegrała pierwszą walkę w wadze 52 kg z mistrzynią Holandii z ubiegłego roku Lotte Janssen . Wiktoria zrobiła błąd na początku walki, który wykorzystała Holenderka (rzut na yuko – 5 pkt).Mimo wykonania wielu akcji technicznych Wiktorii nie udało się  odrobić strat, co oznaczało pożegnanie się turniejem.

Wyjazd na turniej do Eidhoven doszedł do skutku dzięki wsparciu finansowemu firmy e-point Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Nowy sezon sportowy rozpoczęli także najmłodsi „Olimpijczycy” od udziału w  Mistrzostwach  Milanówka. Wychowankowie Anety Szczepańskiej, Romana Stawisińskiego i Bartosza Zielińskiego wywalczyli 10 medali (3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe):

  • w kategorii wiekowej 2004-2005: I m. Jakub Serewis  i Wiktor Lewandowski , II m. Wiktoria Lewandowska i Marta Czapczak, a III m. Mateusz Dudarewicz i Ksawery Achrem;

  • w roczniku 2002-2003: I m. Mariusz Czapczak, II m. Maciej Koczór, Dorian Tomczak i Kacper Nowakowski.

W  X Międzynarodowym Turnieju Judo Dzieci w Lesznowoli udział „Olimpijczyków” z uwagi na brak środków finansowych był symboliczny (3 zawodników), z których   II m. wywalczył Dorian Tomczak (w. 42 kg), a V m. Kacper Nowakowski (w. 55 kg).

W ostatnią niedzielę, tj. 16 lutego 2014 r. w V Grand Prix  w kategorii dzieci w Łodzi „Olimpijczycy” wywalczyli 9 medali (4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe): I m.: Wiktor Lewandowski,  Jakub Serewis, Mariusz Czapczak, Kacper Nowakowski; II m. : Dorian Tomczak, Marcel Żebrowski, Marta Czapczak; III m.: Ksawery Achrem, Wiktoria Lewandowska.

Wyjazdy na turnieje dzieci zostały sfinansowane przez rodziców tych zawodników, którzy brali w nich udział.

A.Szczepańska