NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Tomograf wielorzędowy dla włocławskiego szpitala

Szpital Wojewódzki we Włocławku będzie mógł pochwalić się najnowszą aparaturą medyczną. W ramach współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zakupu nabyto diagnostyczny „mercedes” – tomograf wielorzędowy. 15 marca urządzenie przyjedzie do Włocławka i za pomocą dźwigu zostanie wprowadzone do szpitalnego budynku. Pierwsi pacjenci skorzystają z tomografu w kwietniu.


– Tomograf wielorzędowy jest jednym z najbardziej wartościowych sprzętów diagnostycznych. Inwestycja w rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej to jeden z priorytetów naszego województwa, dlatego cieszymy się, że kolejne uruchomione w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego miliony posłużą do tego, by nowoczesne procedury ratujące zdrowie i życie były bardziej dostępne dla mieszkańców Włocławka – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.


Jest to najdroższy spośród ponad setki sprzętów i aparatur niezbędnych w diagnozowaniu i leczeniu stanów nagłych, które za blisko 7 milionów złotych  sukcesywnie zakupywane są dla szpitala dzięki tej dotacji. Wsparcie dla włocławskiego szpitala (6 768 400 zł) jest jak dotąd największym dofinansowaniem z RPO WK-P w ramach rozwoju infrastruktury ochrony zdrowia. Na zakup tomografu przeznaczono blisko 4 miliony złotych.

Szczegółowy wykaz sprzętu zakupionego w ramach dofinansowania z RPO WK-P  tutaj

Transport i instalacja tomografu to przedsięwzięcia równie wielkie co wartość lecznicza urządzenia. Samochód ciężarowy przewożący ważący 3,5 tony sprzęt dziś (piątek) wyjechał z holenderskiego Zoetermeer, a jego przyjazd do Włocławka planowany jest na poniedziałek (15 marca) na godzinę 10. Rozładunek tomografu potrwa ok. 6 godzin, po czym zostanie on wprowadzony do sali badań bezpośrednio z zewnątrz za pomocą samojezdnego
dźwigu przez specjalnie w tym celu wykonany otwór montażowy. W pracowni, w której umiejscowione zostanie urządzenie, m.in. dostosowano osłony radiologiczne oraz wymieniono radiologiczną szybę pomiędzy sterówką a pracownią tomografu.

Przetarg na kupno urządzenia wygrała firma TMS oferując aparat firmy Toshiba. Tomograf będzie mieścił się w nowopowstałej części budynku przy Zakładzie Radiologicznym, w której zakończono prace mające na celu przygotowanie pomieszczeń na potrzeby urządzenia.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego