Sztandar dla Zakładu Karnego we Włocławku

Redakcja: Kujawianin

Z udziałem Wiceministra Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej  generała Jacka Włodarskiego, Naczelnego Kapelana Duszpasterstwa Więziennego księdza Pawła Wojtasa, Senatora Andrzeja Persona,  Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy pułkownika Krzysztofa Chojeckiego, Prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego, przedstawicieli sądownictwa, prokuratury, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, urzędu  celnego, duchowieństwa, związków zawodowych, szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości, osób reprezentujących parlamentarzystów, byłych i obecnych funkcjonariuszy i pracowników Zakładu Karnego we Włocławku – w tym byłych dyrektorów Stanisława Tretyna i Janusza Wielgopolana, a także ich zastępców Jacka Pekróla i Ryszarda Waltera, dyrektorów i funkcjonariuszy Zakładów Karnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi SW w Bydgoszczy i wielu innych dostojnych gości – 16 marca 2012 roku odbyły się uroczystości nadania i wręczenia sztandaru dla Zakładu Karnego we Włocławku.

Uroczystością towarzyszyły poczty sztandarowe wystawione przez: Komendę Miejską Policji, Straż Pożarną, Straż Miejską, Okręgowy Inspektorat SW w Poznaniu, NSZZF i PW w Bydgoszczy oraz Zakład Karny w Grudziądzu. Pocztami dowodził kapitan Tomasz Banaszczak z OISW w Poznaniu, natomiast całą uroczystością  kierownik działu ochrony jednostki major Tomasz Światlak.

Uroczystość nadania sztandaru poprzedziła msza święta celebrowana w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przez biskupa ordynariusza  Wiesława A. Meringa, podczas której poświęcono sztandar. Mszę świętą koncelebrowali biskup senior  Bronisław Dembowski,  ksiądz prałat Stanisław Waszczyński, ksiądz  brygadier Zenon Rutkowski kapelan straży pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego oraz kapelani więzienni Bracia Pocieszyciele z Getsemani. Po zakończeniu uroczystości w katedrze, Dyrektor Zakładu Karnego  we Włocławku pułkownik Dariusz Szatkowski  podziękował Księdzu Biskupowi za poświęcenie sztandaru wręczając tablicę pamiątkową i rzeźbę wykonaną przez skazanego.

Po  mszy świętej, zaproszeni goście przeszli do auli Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie  miała miejsce ceremonia wręczenia sztandaru przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego Dyrektorowi Zakładu Karnego we Włocławku pułkownikowi Dariuszowi Szatkowskiemu, który zaprezentował sztandar obecnym na sali przy dźwiękach hejnału. Sztandar został ufundowany przez PEPEBE Włocławek – Przedsiębiorstwo Państwowe, a akt nadania odczytał jego dyrektor  Przemysław Grabowski.

Następnie odbyło się uroczyste wbicie gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru oraz dokonanie wpisów do księgi pamiątkowej. W tej części uroczystości brali udział: Wiceminister Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, Senator Andrzej Person, Dyrektor Biura Poselskiego Teresa Marek w imieniu posłanki Domiceli Kopaczewskiej, Dyrektor Generalny SW generał Jacek Włodarski, Prezydent Miasta Włocławek Andrzej Pałucki, Dyrektor Bałtyckiej Instytucji Budżetowej „Baltica” w Gdańsku Ryszard Januszewski, Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZF i PW major Krzysztof Grzelak, Dyrektor Zakładu Karnego we Włocławku pułkownik Dariusz Szatkowski oraz Dyrektor PEPEBE Włocławek Przemysław Grabowski.

Po wbiciu gwoździ narrator opisał sztandar – szczególnie napisy i symbolikę związaną ze Służbą Więzienną. Przedstawił również skład pocztu Sztandaru Zakładu Karnego we Włocławku: dowódca pocztu podporucznik Dawid Balcerak, chorąży sztandaru młodszy chorąży Artur Jóźwiak, asysta podporucznik Radosław Skoczylas.

Bardzo ważną częścią uroczystości była ceremonia wręczenia odznaczeń resortowych, aktów nadania wyższych stopni i stanowisk służbowych oraz wyróżnień czterdziestu funkcjonariuszom  Zakładu Karnego.

W przemówieniach kończących uroczystość padło wiele słów pozytywnych pod adresem funkcjonariuszy.

Wiceminister Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski:
To historyczny dzień dla Zakładu Karnego we Włocławku. Ten zakład i funkcjonariusze pełniący w nim służbę dawno sobie na ten sztandar zasłużyli. Są oni przykładem pracy na rzecz społeczeństwa, a włocławski zakład jest jedną z przodujących jednostek w kraju.

Senator Andrzej Person:
Jestem stałym bywalcem we włocławskim więzieniu. Uczestniczę w spotkaniach ze skazanymi organizowanych w ramach Klubu „Bartnicka 10”. Poziom tych spotkań jest bardzo wysoki. Sport, polityka, kultura, prawo, to są tematy dyskusji, które toczymy. Pewnie jeszcze nie raz odwiedzę włocławskie więzienie, ostatecznie mam do tego uprawnienia – w młodości byłem uczestnikiem obozów penitencjarnych razem z Alicją Grześkowiak i Marianem Filarem. To co robią pracownicy włocławskiego zakładu jest godne najwyższej pochwały.

Dyrektor Generalny Służby Więziennej generał Jacek Włodarski:
To piękna uroczystość. Hasło „Bartnicka 10” jest znane w całej Polsce. To nie tylko adres więzienia to znak firmowy pracy penitencjarnej na najwyższym poziomie. Włocławscy funkcjonariusze nie traktują tylko zakładu jako miejsca pracy – dla nich to jest misja. Gratuluję załodze nadania sztandaru.

Dyrektor Zakładu Karnego we Włocławku oraz przewodniczący zakładowej organizacji związkowej wręczyli fundatorom pamiątkowe statuetki – upamiętniające nadanie sztandaru. Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych, w części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku.

tekst Bożena Nowicka
zdjęcia Roman Bączkowski

NA ANTENIE
Łączenie...
Aplikacja Nasz Włocławek Zainstaluj na ekranie głównym