NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Szkolenia sportowo-techniczne – Amatorska Radiolokacja Sportowa

Włocławski Klub Krótkofalowców LOK zaprasza młodzież do 18 roku życia do wzięcia udziału w szkoleniu sportowo-technicznym związanym z amatorską radiolokacją sportową.

Amatorska radiolokacja sportowa (ARS) jest połączeniem długodystansowych biegów przełajowych z umiejętnościami z dziedziny obronności: używaniem mapy, kompasu oraz lokalizowaniem w trakcie biegu ukrytych nadajników radiowych, tzw. „lisów”. Od tego określenia wywodzi się potoczna nazwa ARS, określanego jako „łowy na lisa”.

Startujący w biegu zawodnicy otrzymują na linii startu mapę obszaru, kompas i specjalny odbiornik radiolokacyjny pozwalający odszukać nadajniki zdradzające lokalizację punktów kontrolnych. Zadanie polega na jak najszybszym pokonaniu trasy. W trakcie biegu uczestnik korzystając ze sprzętu radiowego musi zlokalizować i zaliczyć punkty oznaczające „lisy” . Wynik końcowy zależy od czasu przebiegnięcia oraz liczby zaliczonych punktów kontrolnych.

ARS jest w wielu krajach uznawany za pełnoprawną dziedzinę lekkoatletyki. W Polsce każdego roku odbywają się zawody na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym. Reprezentacja Polski w ARS bierze też udział w mistrzostwach świata.

Szkolenie proponowane przez Włocławski Klub Krótkofalowców ma za zadanie zainteresować młodzież ciekawą dziedziną sportu jaką jest ARS. W ramach kilkumiesięcznego cyklu uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami radiokomunikacji amatorskiej oraz uczestniczyć będą w treningach terenowych. Przewidziano zawody na szczeblu miejskim.

Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży do lat 18. Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne. Zgłoszenia przyjmowane będą do 24 czerwca 2011 na adres: sp2off@sp2kfl.org. Zapraszamy też na stronę www.sp2kfl.org.

Źródło: sq2hxw