NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Strzał w dziesiątkę – VIS 100 i GROT A2 na Mistrzostwach 8 K-PBOT w strzelaniu

Wojska Obrony Terytorialnej są gestorem pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 i karabinków MSBS Grot. Zarówno broń krótka, jak i karabinek w najnowszej wersji A2 są już na wyposażeniu 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z kujaw i pomorza w pierwszej kolejności testowali sprzęt na szkoleniach rotacyjnych. W końcu przyszedł czas na poważne sprawdzenie celności broni podczas I Mistrzostw 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w strzelaniu sportowym. Zawody zostały zorganizowane zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Nad przebiegiem całości czuwał oficer 8 K-PBOT kpt. Przemysław Zalewski, który jest również sędzią PZSS. Wydarzenie było elementem współzawodnictwa sportowego, które funkcjonuje w brygadzie, a jego gospodarzem 81 (najstarszy) batalion lekkiej piechoty w strukturach 8 K-PBOT.

Żołnierze – zawodnicy konkurowali w 2 kategoriach: karabinek i pistolet wojskowy zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej. Rywalizowali zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. O wysokim poziomie mistrzostw zorganizowanych na terenie toruńskiego poligonu świadczy również fakt, że część z terytorialsów, którzy wzięli w nich udział to byli funkcjonariusze innych służb mundurowych, gdzie codziennie pracowali z bronią. Nie zabrakło również osób, które są członkami towarzystw strzeleckich czy PZSS.

– zawody zostały zorganizowane naprawdę wzorowo. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwsze i trzecie miejsce w strzelaniu z pistoletu wojskowego zajęli żołnierze ochotnicy. Takie strzelanie to doskonała okazja nie tylko do rywalizacji, ale również do szlifowania umiejętności strzeleckich i wymiany doświadczeń – powiedział kpt. Przemysław Zalewski sędzia PZSS.

Mistrzostwa okazały się również okazją do lekcji przywództwa. Widać, że w 8 K-PBOT częściej słyszy się „za mną”, a nie „naprzód”. W klasyfikacji indywidualnej z karabinka zwyciężył dowódca 81 blp ppłk Maciej Hulisz. Zaraz za nim uplasował się dowódca plutonu ppor. Dawid Zieliński. Trzecie miejsce wywalczył dowódca drużyny kpr. Dawid Żuchowski.

– szanując broń, ona będzie szanować Ciebie, wtedy wyniki na tarczy są formalnością – przyznaje ppor. Zieliński (II miejsce w kat. karabinek).

Konkurencja na szczeblu brygady była przepustką do zawodów na poziomie Rodzaju Sił Zbrojnych. Najlepszych czeka teraz dłuższy trening strzelecki i możliwość konkurencji z kolegami z innych brygad.

Wyniki:

PISTOLET WOJSKOWY
Indywidualnie:

 • I – szer. Karol WŁADECKI 81 blp – 95 pkt.
 • II – por. Paweł BANASIAK sztab 8 K-PBOT – 89 pkt.
 • III – plut. Mariusz KIEŁBRATOWSKI 83 blp – 87 pkt.

Zespołowo:

 • I – 81 blp 257 pkt.
 • II – 82 blp 194 pkt.
 • III – sztab 8 K-PBOT 192 pkt.

KARABINEK
Indywidualnie:

 • I – ppłk Maciej HULISZ 81 blp – 91 pkt.
 • II – ppor. Dawid ZIELIŃSKI 81 blp – 90 pkt.
 • III – kpr. Dawid ŻUCHOWSKI 83 blp – 86 pkt.

Zespołowo:

 • I – 81 blp 334 pkt.
 • II – 83 blp 307 pkt.
 • III – 82 blp 242 pkt.

8 K-PBOT