NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Srebrny medal Mistrzostw Polski dla Jana Marciniaka z KS AQUA Włocławek

Jan Marciniak z KS Aqua Włocławek wywalczył srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski.

Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu Formuła Open (jest to konkurencja olimpijska) odbywały się w Pucku w dniach 11-14 sierpnia. Przez cztery dni zawodnicy walczyli w warunkach słabego i średniego wiatru w sierpniowych upałach, rozegrano 24 wyścigi.

Zdjęcie nadesłane: Jarek Marciniak, KS AQUA Włocławek

Janek od samego początku walczył o zwycięstwo z aktualnym Mistrzem Polski Maksymilianem Żakowskim, bardzo dobrze startował i stosował zagrywki taktyczne ale nie ustrzegł się kilku błędów. Każdy wyścig był zacięty, Janek z Maksem walczyli zawsze do końca o każdy wyścig, wymieniając się miejscami na mecie. Janek popłynął bardzo wiele świetnych wyścigów, kilka było słabszych ale nie były to złe wyścigi. Jest jeszcze kilka szczegółów do poprawienia i wypracowania. Rok temu Janek zajął w Mistrzostwach Polski trzecie miejsce, w tym roku celem było drugie miejsce ale okazało się, że poziom Janka jest wyższy i można pokusić się o zwycięstwo. Jednak jeszcze nie w tym roku, trzeba popracować nad kilkoma szczegółami i w przyszłym roku … :-)
Mistrzostwa Polski były również ostatnimi regatami i podsumowaniem Pucharu Polski w kitesurfingu w sezonie 2022, tu Janek Marciniak zwyciężył :-)
Janek trenuje żeglarstwo od kilkunastu lat, przygodę rozpoczął od małej łódki optymist. Następnie pływał na małym skiffie 29er a później na olimpijskiej klasie 49er. Na ostatniej łodzi jest dwukrotnym posiadaczem tytułu Mistrza Polski. Od kilku lat jest zawodnikiem Kadry Narodowej w żeglarstwie. Obecnie startuje w konkurencji w Formule Kite, która zostanie pierwszy raz rozegrana na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Po zakończeniu Mistrzostw Polski Janek wyjechał do Hagi na regaty Test Event przed przyszłorocznym Mistrzostwami Świata, które tam się odbędą. Wtedy te regaty będą pierwszą kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jarek Marciniak
KS AQUA Włocławek