Czwartego kwietnia 2013 r. minęła piąta rocznica śmierci Stanisława Zagajewskiego, znanego w Polsce i na świecie włocławskiego rzeźbiarza. W 2013 r. mija też pięćdziesiąta rocznica jego przybycia do Włocławka. Wydarzenia te stały się pretekstem do przypomnienia twórczości artysty, a także jej popularyzacji, w jak najszerszych kręgach mieszkańców Włocławka i całej Polski.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w ramach obchodów „Roku Zagajewskiego” zrealizowało dwie ważne imprezy o charakterze ogólnopolskim, pokazujące dzieło Stanisława Zagajewskiego w kontekście sztuki i artystów zaliczanych do art brut. Przygotowało wystawę „Inne spojrzenie. Art brut w Polsce”, na której znalazły się prace najbardziej znanych i cenionych twórców tego gatunku, wypożyczone z polskich galerii i muzeów. Kolejnym ważnym wydarzeniem było ogólnopolskie sympozjum naukowe „Polskie art brut 2013 r. obecność, osobowości, odkrycia”, na którym spotkali się znawcy tego kierunku, repezentujący najważniejsze w Polsce ośrodki gromadzące kolekcje art brut.
W kwietniu i maju, w gmachu Zbiorów Sztuki eksponowano po raz piąty wystawę rzeźb ceramicznych, po kolejnym konkursie dla dzieci i młodzieży na rzeźbę im. Stanisława Zagajewskiego, który od pierwszej rocznicy śmierci artysty organizuje Włocławskie Centrum Kultury. Sztuka Stanisława Zagajewskiego została też przypomniana mieszkańcom miasta na wystawie plenerowej przed gmachem Zbiorów Sztuki. Pokaz rzeźb na ulicy Zamczej zatytułowany „Zagajewski lubię to” miał miejsce w czasie czerwcowych Dni Włocławka.
Finałem obchodów „Roku Zagajewskiego” będzie spotkanie wspomnieniowe o artyście, które odbędzie się na wystawie stałej „Rzeźba Stanisława Zagajewskiego” w dniu 20 września 2013 r., o godz. 17.00, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12. W programie, po podsumowaniu obchodów 5. rocznicy śmierci Stanisława Zagajewskiego, odbędzie się premierowy pokaz we Włocławku, filmu o rzeźbiarzu pt. „Der Schuh Gottes”(„Boży but”) autorstwa Renaty Borowczak-Nasseri, wyprodukowanego w DFFB – Die Deutsche Film – und Frensehakademie Berlin w 2004 r. Po projekcji filmu, z udziałem jego autorki, będzie czas na dyskusję i wspomnienie Stanisława Zagajewskiego.
Renata Borowczak-Nasseri urodziła się w Poznaniu. Studiowała Nauki Polityczne i Filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i na Uniwersytecie im. Christina Albechta w Kilonii (Niemcy). W latach 1994–2000 pracowała w redakcji „Głosu Wielkopolskiego” w Poznaniu. W 2001 roku nakręciła swój debiut filmowy „Na jelenie”, który otrzymał nagrody na festiwalach filmów krótkometrażowych i niezależnych w 2003 r. (m.in. w Warszawie, Kazimierzu Dolnym, Krakowie), był też wyemitowany przez Program 1 Telewizji Polskiej. Od roku 2003 studiowała w szkole filmowej w Berlinie — Deutsche Film – und Fernsehakademie. Pracowała na wielu planach filmowych jako asystentka reżysera, była asystentką montażu przy filmie Volkera Schlöndorffa pt. „Strajk”. Obecnie pracuje nad scenariuszem debiutu kinowego, pisze także dla radia i telewizji.
Film dokumentalny o Stanisławie Zagajewskim „Der Schuh Gottes” powstał zimą 2004 r. we Włocławku.
Krystyna Kotula
Koncert dla dzieci z cyklu Muzyczna Podróż
XIX KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU
Wirtualne zakupy i inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!