Utarło się, że sport, w tym dalekowschodnie sztuki walki przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, a dorosłe osoby zajmujące się walką wręcz to owe dzieci, kilkanaście lat później. To stereotyp. Wschodnie sztuki walki, to kopalnia wartości, wzorców i pozytywnych bodźców przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek.
Wszystko zależy jakie cele stawia sobie adept. Dorosły człowiek, rozpoczynający przygodę ze sztukami walki prawdopodobnie nie będzie mistrzem świata, ale walczy ze swoimi słabościami – nadwagą, brakiem koordynacji ruchowej, brakiem pewności siebie, brakiem stanowczości, nieumiejętnością mobilizacji czy koncentracji i na tych płaszczyznach staje się mistrzem. Wreszcie, aktywnie spędza czas, wspomagając kondycję i zdrowie organizmu. Spełnia naturalną potrzebę ruchu! Czuje pełnię zdrowia psychicznego i fizycznego. Jest gotów z odwagą spełniać często niełatwe wymagania dnia codziennego.
Sztuka karate to przede wszystkim sztuka samodoskonalenia się, Międzynarodowa Federacja Karate Tradycyjnego określa to jasno:
Poprzez karate tradycyjne człowiek zyskuje środki do poszerzenia i pogłębienia swych zdolności fizycznych i umysłowych. Dzięki ciągłemu poszukiwaniu doskonałości technicznej następuje wszechstronny rozwój możliwości jednostki ludzkiej. Podczas gdy osiąganie kolejnych szczebli w hierarchii sportowej jest sprawą wyłącznie doskonalenia techniki, poszukiwania karate tradycyjnego nie napotykają na drodze swego rozwoju żadnych ograniczeń. Jedyne istniejące granice to zdolność człowieka do poszerzania sfery swych możliwości oraz potencjał w dążeniu do nowych osiągnięć, a i te należy ustawicznie próbować przekraczać. Trening karate w większości bazuje na dwóch zasadach: ścisłej dyscyplinie oraz poszanowaniu współćwiczących i starszych stopniem. Rygorystyczny z zasady trening odstręcza większość początkujących – leniwych i niezdyscyplinowanych a przecież główna zasada karate brzmi: „ćwicząc ciało – ćwiczysz umysł”
Rodzice odkrywają, że karate przyczynia się do rozwoju umiejętności zdobywania celów.
„Nasz klub jest środowiskiem pozytywnych wzorców zachowań. Uczniowie pracują, by poprawić swoje umiejętności jak najlepiej potrafią. Trenują tu dzieci w wieku sześciu, czy ośmiu lat, które zapamiętują setki ruchów. Są zawodnicy, przygotowujący się podczas katorżniczych treningów do najważniejszych zawodów w kraju i na świecie. Znajdziemy też dojrzałą kobietę, która przełamując stereotypy trenuje razem z córką, lub też ważnego księgowego, który zrzuca swój trzyczęściowy garnitur i wkłada kimono, aby zgubić kilka kilogramów. Jest też niepełnosprawny fizycznie, który poprzez trening sztuk walki pokonuje całe lub część swoich ograniczeń. Sale sztuk walki są miejscami gdzie zwyczajni ludzie stają się nadzwyczajni poprzez nadzwyczajną determinację i chęć doskonalenia się. Ludzie obcujący z tego typu uporem w dążeniu do celu mają większą szansę ukształtowania tej cechy swojej osobowości.” – mówi Łukasz Rosiak z Instytutu Karate Tradycyjnego
Prawdopodobnie pierwsza w mieście grupa początkująca dla dorosłych, chcących spróbować swoich sił w sztuce walki, jaką jest karate tradycyjnego powstaje w profesjonalnym Dojo
Instytutu Karate Tradycyjnego we Włocławku przy ulicy Starodębskiej 26b.
Zapisy trwają do końca marca, a ilość miejsc jest ograniczona!
Zapraszają, Krzysztof Neugebauer, Mistrz Świata i Europy, trzykrotny zdobywca Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym. Trener kadry narodowej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Łukasz Rosiak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Akademicki Mistrz Polski w Karate Tradycyjnym. Zawodnik Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego Licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Instruktor boksu.
Zapisy pod nr tel 663470563
Źródło: IKT Włocławek
Pożar pomieszczenia gospodarczego we Włocławku
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”