NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

SKANSEN W KŁÓBCE ZAPRASZA

Weekend majowy to dobry czas na odwiedzenie urokliwych zakątków naszego regionu. Niewątpliwie do jednych z nich należy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce (gmina Lubień Kujawski) oddalony ok. 25 km od Włocławka. Położony jest nad rzeczką Lubieńką w sąsiedztwie założenia parkowo-dworskiego, należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich.

W skansenie można zobaczyć dawną zabudowę wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców Kujaw i ziemi dobrzyńskiej z przełomu XIX i XX w. Odtworzone są różnorodne zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej i które były ośrodkami zajęć gospodarskich: chałupy, stodoły, budynki inwentarskie. Na terenie skansenu odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze: kuźnia i garncarnia. Przeniesiono obiekty przemysłu wiejskiego –  wiatrak „koźlak”, przetwórstwa spożywczego – olejarnia oraz użyteczności publicznej – remiza, karczma, a także budynek szkoły, w którym mieści się sala lekcyjna, kancelaria i mieszkanie nauczycielki.

Zachęcamy do odwiedzenia skansenu w Kłóbce. Będzie czynny 1 i 3 Maja w godzinach od 10.00 do 18.00. W tych dniach pozostałe oddziały Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i w Nieszawie będą nieczynne.

Przypominamy, że Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest czynny przez cały rok w każdy dzień tygodnia oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 18.00 (od 1 maja do 31 października) i od 10.00 do 16.00 (od 1 listopada do 30 kwietnia). Zapraszamy!

MZKiD