Opublikowano: pon, Wrz 9th, 2019

Sesja popularnonaukowa pt. “Śladami II wojny światowej”

W dniu 13 września br., o godz. 17.00, w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Słowackiego 1a odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „Śladami II wojny światowej”. W programie spotkania przewidziano prelekcje pracowników włocławskiego muzeum: Mariana Cieślaka pt. „Grafiki wytworzone w polskich obozach jenieckich w Niemczech w czasie II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” oraz Karoliny Bandziak-Kwiatkowskiej pt. „Fajans włocławski w okresie II wojny światowej (Industrie Werke Leslau, Keramische Werke)”.

Osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej, jak również przypadająca na 14 września data zajęcia Włocławka przez wojska niemieckie w 1939 r. jest okazją do bliższego zapoznania się z wydarzeniami historycznymi, które w sposób pośredni i bezpośredni związane są z miastem. Pierwszy z prezentowanych referatów przybliży kolekcję grafik znajdujących się w zbiorach włocławskiego muzeum, a wytworzonych przez artystów – oficerów przetrzymywanych w obozach jenieckich w Woldenbergu, Murnau i Gross-Born. Za pomocą techniki drzeworytu, która najbardziej rozpowszechniła się w warunkach obozowych, znakomici artyści, jak np. Eugeniusz Pichell, Jan Knothe, Marian Stępień, Zygmunt Pazda i wielu innych, ilustrowali codzienne życie za drutami kolczastymi. Ich prace stanowiły także znaczki poczty obozowej, zastępowały pieniądze, występowały w formie okolicznościowych adresów, zaproszeń, kuponów loterii, dyplomów i pocztówek świątecznych.

Włocławskie fabryki fajansu w okresie II wojny światowej zarządzane były przez Niemców. Produkowano fajans użytkowy, który stanowił wyposażenie stołówek wojskowych i szpitali. W pojedynczych egzemplarzach wytwarzano także fajans przeznaczony dla  dygnitarzy niemieckich. W fabryce produkowano również ceramiczne korpusy do bomb i granatów.

Prelekcje zostaną poprzedzone krótkim wystąpieniem przypominającym losy włocławian w okresie okupacji niemieckiej miasta od 14 września 1939 r. do 20 stycznia 1945 r.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Marian Cieślak, Karolina Bandziak-Kwiatkowska

MartinezFilm

Informacje

Polska pod Krzyżem – Spotkanie modlitewne na lotnisku w Kruszynie

13 września 2019, Możliwość komentowania Polska pod Krzyżem – Spotkanie modlitewne na lotnisku w Kruszynie została wyłączona

Niedziela z kustoszem na wystawie czasowej „W kuźni Andrzeja Schmidta”

12 września 2019, Możliwość komentowania Niedziela z kustoszem na wystawie czasowej „W kuźni Andrzeja Schmidta” została wyłączona

Dewastacja ławki. Udzielenie pomocy diabetykowi.

9 września 2019, Możliwość komentowania Dewastacja ławki. Udzielenie pomocy diabetykowi. została wyłączona

Narodowe Czytanie W KPCEN we Włocławku

9 września 2019, Możliwość komentowania Narodowe Czytanie W KPCEN we Włocławku została wyłączona

Półkolonie z Bazą Przygody

9 września 2019, Możliwość komentowania Półkolonie z Bazą Przygody została wyłączona

Sesja popularnonaukowa pt. “Śladami II wojny światowej”

9 września 2019, Możliwość komentowania Sesja popularnonaukowa pt. “Śladami II wojny światowej” została wyłączona

Archiwa