Twitter

Polecamy.

  • Oblicza Młodej Sztuki VIII w CK "Browar B." 25 czerwca 2021 at 17:00 – 18:00 Centrum Kultury „Browar B.”, Łęgska 28, 87-810 Włocławek, Polska Tegoroczna wystawa jest pokazem talentów uczestników naszych zajęć. Większość prac to odpowiedź na zadania on-line zamieszczane na facebookowym profilu “Browaru B.” w grupie browARTwórcy, która w tym wyjątkowym sezonie artystycznym 2020/2021 skupiała uczestników sekcji plastycznych. Wernisaż odbędzie się 25 czerwca 2021 roku o godz. 17.00 w Galerii "Beczkownia”. Wystawę można zwiedzać do 4 września 2021…
  • „Muzyczne spotkania z ANWILEM” 26 czerwca 2021 at 19:00 – 20:00 Muzeum Diecezjalne, Plac Mikołaja Kopernika 3, 87-800 Włocławek, Polska Na najbliższy koncert Muzeum zaprasza już 26. czerwca o godzinie 19.00. Bilety można odbierać w Muzeum od 22.06 do 25.06 (wtorek-piątek). Podczas Koncertu kameralnego wystąpią: Anna Jeremus-Lewandowska – sopran, Aleksandra Deryng-Jaroń – sopran, Wanda Tomczak – sopran, Magdalena Osterczy – mezzosopran oraz pianiści: Jarosław Domagała i Maciej Domagała. W programie będzie można usłyszeć utwory takich…
19 czerwca 2021

NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Rocznica utworzenia AK – Oddali-honor ciężką pracą

14 lutego jest dniem szczególnym w kalendarzu każdego żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako kontynuatorzy tradycji Armii Krajowej, żołnierze WOT są czynnymi uczestnikami uroczystości związanych z rocznicą wydarzeń 14 lutego 1942 r. Wtedy to, na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Pierwszym komendantem został gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”, którego imieniem został nazwany modułowy system broni strzeleckiej w Wojsku Polskim. Symbolika jest w tym miejscu nieprzypadkowa – pierwszym użytkownikiem karabinka zostały Wojska Obrony Terytorialnej, które dziedziczą tradycje AK.

W obecnym, drugim już roku pandemii również obchody tego ważnego dnia wyglądały inaczej. Bardziej niż kiedykolwiek Terytorialsi mogli oddać hołd tradycji, wartościom i przede wszystkim Tym, dzięki którym tę tradycję mogą kontynuować – kombatantom, żołnierzom Armii Krajowej.

Wydarzeniem symbolicznym była msza święta w kościele garnizonowym w Bydgoszczy, która odbyła się w niedzielę 14.02.2021 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej miała zaszczyt wystawić na niej sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Bydgoszcz. Mundurowi z 82 batalionu lekkiej piechoty pamiętali również o żołnierzach, którzy odeszli na wieczną wartę. Dali wyraz należytego szacunku i uporządkowali inowrocławskie groby żołnierzy m.in.: bitwy warszawskiej, wojny obronnej 1939 r. oraz AK.

Z myślą o swoich poprzednikach żołnierze wykonali szereg zadań, mających na celu wsparcie lokalnej społeczności. W roku ubiegłym, podczas uroczystości rocznicowych mało kto spodziewał się rozwoju pandemii w skali jaką obserwowaliśmy. W roku obecnym, nauczeni zbieranym od marca 2020 r. doświadczeniem, żołnierze 8.K-PBOT nieśli pomoc w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności, jakim jest województwo kujawsko-pomorskie. Dokładnie w dzień rocznicy – 14.02.2021 r. rozpoczęli kolejną akcję pobierania wymazów. Tym razem od nauczycieli przedszkolnych. W chwili obecnej jest ona kontynuowana i potrwa do 17.02.2021 r. Liczba zaplanowanych do pobrania prób do badań to blisko 1400. Kujawsko – pomorscy Terytorialsi mają również przywilej i przyjemność obcować ze swoimi poprzednikami na co dzień. Pomoc seniorom, w tym kombatantom i żołnierzom AK w szczepieniach, jest w brygadzie procesem cyklicznym. W każdym tygodniu kolejne osoby są bezpiecznie dowożone na umówione wcześniej miejsce szczepień. Wykwalifikowani, posiadający uprawnienia ratownika medycznego żołnierze nadzorują cały proces. Opieka nad seniorami ma miejsce od odebrania z domu poprzez samo szczepienie, obserwację po zaszczepieniu i bezpieczny powrót do domu. Jest to doskonała okazja do spotkań z bohaterami, których tradycję kontynuują żołnierze WOT. Kiedyś to Oni walczyli za nas, dziś my możemy zatroszczyć się o nich.

Równie ważne jest szkolenie bojowe. W ubiegły weekend żołnierze z kompanii logistycznej oraz 82 batalionu lekkiej piechoty odbyli szkolenie wyrównujące poziom. Jego elementami były m. in. strzelania indywidualne oraz zagadnienia z taktyki. Jak przyznawali sami żołnierze, szkolenie zbiegające się z rocznicą powstania Armii Krajowej miało dla nich szczególne znaczenie.

8.K-PBOT