NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

PSH Lewiatan testuje urządzenia do recyklingu butelek PET

W dwóch sklepach PSH Lewiatan we Włocławku rozpoczął się test urządzenia, które umożliwia selektywną zbiórkę butelek z tworzywa PET. To kolejne działanie Lewiatana na rzecz ochrony środowiska w ramach inicjatywy „Ekodziałanie w Lewiatanie”. Opakowania PET zostaną, przetworzone i ponownie wykorzystane przy produkcji nowych towarów. Za koordynację procesu przetworzenia i odzysku plastiku odpowiedzialna jest firma Interseroh specjalizująca się w usługach recyklingu i rozwiązaniach dla gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Zdjęcie nadesłane

– Segregacja odpadów i ochrona środowiska to dziś już obowiązek. Lewiatan promuje działania ekologiczne. Wprowadziliśmy do sprzedaży ekologiczne papiery do pakowania wędlin i serów dające możliwość oddzielenia papieru od folii przy segregacji odpadu. Papiery do pakowania, torby papierowe czy torebki do pieczywa z logo Lewiatan posiadają certyfikaty FSC. Jako jedna z pierwszych sieci detalicznych wprowadziliśmy eko kartony na zakupy również z certyfikatem FSC. Dziś rozpoczynamy pilotaż kolejnej akcji zachęcającej naszych klientów do segregowania surowca i skutecznego realizowania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Marcin Poniatowski, członek zarządu ds. marketingu z Lewiatan Holding S.A

Obsługa urządzenia jest prosta. Wystarczy zeskanować kartę „Mój Lewiatan”, następnie włożyć pustą butelkę po napojach PET z czytelnym kodem kreskowym do otworu na butelkę. Co ważne, butelka może być z nakrętką. Jeśli mamy więcej butelek to możemy włożyć je po kolei jedna za drugą. Nie ma znaczenia czy butelki zostały zakupione w sklepach należących do sieci Lewiatan czy innych punktach. Ostatni krok to wydruk paragonu i naliczenie zielonych punktów.

Gospodarowanie odpadami plastikowymi to jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych: przeciętny Europejczyk rocznie wytwarza ok. 100 kg odpadów z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że zaledwie 30 procent z nich poddawanych jest recyklingowi. Pozostała część trafia na składowiska odpadów lub jest spalana. Masę tę można łatwo zmniejszyć poprzez stosowanie na co dzień opakowań wielokrotnego użytku oraz odpowiedzialne postępowanie z odpadami opakowaniowymi – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes zarządu INTERSEROH Organizacji Odzysku Opakowań S.A. – Każda butelka PET może zostać ponownie przetworzona pięciokrotnie, co pozwala zaoszczędzić energię, wodę oraz zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych – podkreśla Lesiak.

Obecnie trwają prace nad ustawą ograniczającą zużycie produktów i opakowań z plastiku. Jedna z przedstawionych propozycji dotyczy wprowadzenia obowiązkowej opłaty depozytowej od napojów w plastikowych butelkach. Kaucje za opakowanie przeznaczone do recyklingu byłaby pobierana przy zakupach. Klienci odzyskaliby ją oddając butelki w recyklomatach. Pobieranie kaucji za butelki zwrotne nie jest nowym pomysłem, ale zdecydowanie wartym rozważenia. Coraz więcej państw wprowadza obowiązek opłaty depozytowej od napojów w plastikowych. System kaucyjny sprawdził się w Niemczech, Holandii i Chorwacji. Zwrot butelek w dwóch pierwszych państwach wynosi 95 proc., a w Chorwacji osiągnął już poziom 90 proc. Nad takim rozwiązaniem pracują też polscy ustawodawcy, chociaż nie ma jeszcze konkretnych decyzji w tym obszarze.

PSH Lewiatan