NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Przysięga wojskowa z pandemią w tle

Nie wystraszyły ich okoliczności. Od decyzji nie odwiodły ich ani doniesienia medialne ani opowieści starszych stażem kolegów i koleżanek, którzy od kilku miesięcy nieustannie działają w walce z wirusem SAR-CoV-2. Ponad 30 kandydatów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe złożyło przysięgę wojskową na Sztandar 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na bazie 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, gdzie znajduje się 82 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Były łzy wzruszenia, gratulacje i podziękowania od Dowódcy płk Krzysztofa Stańczyka za trud włożony w szkolenie. Za odwagę w dążeniu do celu. Za determinacje. Była uroczysta defilada. Odegrano hymn państwowy. Wręczono również wyróżnienia za zaangażowanie w szkolenie. Było prawie jak zawsze. Prawie bo to pierwsza w historii przysięga wojskowa 8 Brygady, która odbyła się bez obecności rodzin. Bez zaproszonych gości. Bez poczęstunku i kilku chwil poświęconych na wymianę spostrzeżeń przy ciepłej herbacie.

Wyjątkowa również z uwagi na świadomość osób, które zdecydowały się wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Zazwyczaj wdrażanie żołnierza do służby przebiega w trybie dostosowanym do kalendarza szkoleń. Dziś nie ma miejsca i czasu na wdrażanie. Ci żołnierze wiedzą, że dołączą do działań bez taryfy ulgowej. Liczą się z tym, że kiedy opadną emocje po szkoleniu, zostaną przekierowani do przydzielonych pododdziałów, celem realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się pandemii.

Po przekierowaniu na szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i pobierania wymazów, zostaną skierowani do szpitali, DPSów, na punkty drive trhu i do przyszpitalnych punktów poboru wymazów. Taka jest potrzeba. Są żołnierze, których kwalifikacje pozwalają na natychmiastowe zaangażowanie ich w działania. Bardzo cieszy fakt, że wszyscy składający dzisiaj przysięgę zadeklarowali gotowość do wsparcia społeczności lokalnej – podsumował płk Krzysztof Stańczyk Dowódca 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród ochotników do służby znalazło się: 7 pań, mieszkańcy Grudziądza, Inowrocławia, Torunia, Bydgoszczy i Sępólna Krajeńskiego, pięcioro uczniów oraz pielęgniarz, pracownik socjalny, brygadzista i grafik komputerowy. Wszyscy zasilą szeregi 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która liczy już ponad 1200 żołnierzy.

Zawsze gotowi, zawsze blisko!
8.K-PBOT