NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura”

W gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 w dniu 9 lipca o godz. 17.00 odbędzie sie uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzystofa Kura”.  Ekspozycja uświetni obchodzoną przez cały 2013 rok 150. rocznicę powstania styczniowego. Jest to kolejna  prezentacja którą włocławskie muzeum czci pamięć bohaterów narodowego zrywu. W tym roku w Muzeum Historii Włocławka udostępniono ekspozycję „Z kości naszych powstaną mściciele. 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego na Kujawach”, a w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie prezentowaliśmy wystawę „ Powstanie styczniowe w sztuce”, na której znalazły się prace malarskie, rzeźbiarskie i rysunkowe z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Obecna wystawa swą zawartością wykracza poza Włocławek, region Kujaw, a także poza Polskę. Ekspozycja zatytułowana „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura”, przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury, według pomysłu właściciela kolekcji, będzie miała swoją pierwszą prezentację we Włocławku. Następnie zostanie pokazana w innych miastach (m.in. w Turku, Lublinie, Kielcach, Łodzi, Białymstoku), a w 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta (5.08.2014 r.) zostanie zaprezentowana w Warszawie — w Zamku Królewskim.

zaproszenie-mzkid-09.07.2013

Historia tej wystawy, a przede wszystkim kolekcji jest bardzo ciekawa. Jej właściciel p. Krzysztof Kur — śpiewak operowy i menadżer kultury — solista i dyrektor Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie, solista Warszawskiej Opery Kameralnej (w l. 2005– 2012 zastępca dyrektora naczelnego), tenor współpracujący z wieloma scenami operowymi w Polsce i za granicą, jednocześnie  organizator festiwali, współrealizator oper —  kilka lat temu znalazł czas na kolejną pasję — gromadzenie rycin. W zebranej przez Krzysztofa Kura bogatej kolekcji grafik przede wszystkich ilustrujących historię Polski, znalazła się  pokaźna liczba rycin związanych tematycznie z powstaniem styczniowym (około 500). Grafiki te, przede wszystkim  drzeworyty zamieszczane były już od 1861 r. — czyli od pierwszych tłumnych manifestacji patriotycznych, a zwłaszcza od momentu wybuchu powstania w czasopismach w całej Europie — jako ilustracje informacji o działaniach powstańczych. Przedstawiały m.in. wizerunki przywódców, bohaterów walk, bitwy, potyczki, konwoje, biwaki powstańców. Ukazywały, także w formie satyrycznej, wydarzenia w Polsce na tle polityki europejskiej. Oprócz ponad 200 rycin z lat 1861–1867 wybranych z czasopism francuskich, niemieckich, angielskich m. in. „L”Ilustration. Journal Universel”, „Le Monde ILlustré”, „The Illustrated London News”, „Le Charivari” czy „New York Illustrated Times” na wystawie znajdą się też kompletne roczniki zagranicznych tygodników ilustrowanych.

Wystawa da możliwość poznania wyjątkowego zbioru, który świadczy nie tylko o pasji kolekcjonerskiej, ale przede wszystkim o patriotyzmie jego właściciela. Dzięki tej wystawie widzowie dotrą  do wielu mało znanych ilustracji, poznają sposób przekazywania wiadomości w Europie i za Oceanem o wyjątkowym w dziejach Polski zrywie narodowowyzwoleńczym, jakim było postania styczniowe.

Krystyna Kotula

Miejsce wystawy: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej – Zbiory Sztuki, Włocławek, ul. Zamcza 10/12
Czas trwania wystawy: 9.07.2013–18.08.2013
Wystawa przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury, według pomysłu Krzysztofa Kura Komisariat wystawy: Krystyna Kotula

Ryciny zdigitalizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura.
Wystawa przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury.