NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Ponad 500 żołnierzy 8.K-PBOT na szkoleniu

W weekend 19-20.06.2021 r. szkoliło się ponad 500 żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po okresie intensywnego wsparcia lokalnej społeczności w czasie pandemii Covid-19, żołnierze wkroczyli w czas intensywnych szkoleń.

Polepszająca się sytuacja pandemiczna w kraju pozwala na przejście kujawsko-pomorskich Terytorialsów z aktywnego udziału w zwalczaniu koronawirusa do gotowości do wsparcia społeczeństwa w przypadku pogorszenia stanu epidemicznego. Zdobywane przez ponad 470 dni operacji pk. „Trwała Odporność” (wcześniej „Odporna Wiosna”) zdolności są utrzymywane i na uzasadnione wnioski np. placówek medycznych, lokalnych społeczności czy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych będą uruchamiane do wsparcia.

Niska liczba zakażeń oraz rosnąca ilość wykonanych szczepień umożliwiają powrót do intensywnego szkolenia. Utworzona w 2018 r. 8.K-PBOT działa bardzo intensywnie. Tylko w ostatni weekend w strukturach brygady szkolenia przeszło ponad 500 żołnierzy. W tej liczbie ujęci są żołnierze na różnych etapach wyszkolenia żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej. Na poligonach w województwie kujawsko-pomorskim szkolili się Terytorialsi ze wszystkich 3 batalionów. Najstarszy 81 blp w Toruniu przeprowadził comiesięczne szkolenie rotacyjne oraz kontynuował szkolenie podstawowe. Ten weekend był dla instruktorów i szkolonych z Torunia bardzo intensywny. Kształcili także przyszłych podoficerów w ramach kursu Sonda. Drugi, inowrocławski batalion egzaminował żołnierzy po pierwszym roku szkolenia. Trwające upały nie ułatwiały zadania mundurowym, którzy musieli ukończyć wymagającą 36-godzinną pętlę taktyczną. W Inowrocławiu odbyło się również szkolenie rotacyjne. Najmłodszy, grudziądzki batalion kontynuował szkolenie podstawowe. Żołnierze, którzy złożą przysięgę wojskową 26 czerwca, zaangażowaniem nie ustępowali starszym służbą kolegom. W tym tygodniu wkraczają w ostatni etap szkolenia podstawowego, który zakończy się ich pierwszym egzaminem.

8.K-PBOT