NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Półkolonie z Olimpijczykiem”

Od 25 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, trwają „Półkolonie z Olimpijczykiem”. Dla 46 dzieci i młodzieży z Włocławka organizator półkolonii – MKS „Olimpijczyk” Włocławek – przygotował wiele atrakcji, gdzie dzieci i młodzież może spędzić czas wolny od uzależnień. Projekt „Półkolonie z Olimpijczykiem” jest dofinansowany z Gminy Miasto Włocławek w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. W programie nie brakuje zajęć sportowych, plastycznych, kulturalnych, a także zajęć z zakresu profilaktyki oraz wycieczek.

W pierwszym tygodniu uczestnicy półkolonii brali udział w grach i zabawach ruchowych, zajęciach na buszowisku „Urwis”, w Olimpiadzie Półkolonijnej, w zajęciach na kręgielni oraz w kinie na seansach : „Wyszczekani”  i  „Jurassic World : Upadłe Królestwo”.

Drugi tydzień półkolonii rozpoczął się od wycieczki do Płocka na park trampolin „Adrenalina”. We wtorek odbył się „Dzień japoński”, gdzie dzieci i młodzież zapoznała się z kulturą Japonii, uczestniczyła w turnieju SUMO, zapoznała się z metodą robienia popularnej potrawy SUSHI oraz aktywnie brała udział w tworzeniu flagi Japonii oraz symboli ściśle związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni. W tym szczególnym dla judoków dniu, trzech opiekunów półkolonii stanęło na wysokości zadania. Trener judoków „Olimpijczyka” Bartosz Zieliński poprowadził turniej SUMO. Zwycięzcą II grupy został : Szymon Ansilewski – Wrzesiński, drugie miejsce zajął Aleksander Kwiatkowski a trzecie Remigiusz Morawski. W grupie III wygrał Marcel Dobrian, drugi był Kacper Morawski a trzeci Antoni Żórawski. Z kulturą Japonii uczestników półkolonii zapoznała trenerka „Olimpijczyka” Aneta Szczepańska, która kilka razy miała przyjemność przebywać w Japonii i na własnej skórze poczuć kulturę Japończyków. Po wstępnej prezentacji trenerka judo, a także technik żywienia zaprezentowała sposób wykonywania SUSHI (maki – zushi) – sushi zawijane. Po prezentacji dzieci i młodzież sama wykonywała swoje pierwsze maki – zushi. Częścią plastyczną zajęła się Pani Klaudia Jesionowska, która najmłodszych uczestników półkolonii wprowadziła w nastrój japoński. Dziewczynki przebrały się w tradycyjne stroje narodowe (kolorowe kimona), natomiast chłopcy w stroje wojowników japońskich.

W dalszej części realizacji półkolonii jest zaplanowana wycieczka na Termy do Uniejowa, Rejs Katamaranem oraz park linowy, ognisko i grill.

Dla wszystkich uczestników półkolonii oraz Olimpiady Półkolonijnej przygotowane są dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dzieci i młodzież podczas trwania półkolonii ma zapewnioną opiekę od 10:30 do 16:40 (poniedziałek – piątek), obiady, napoje, nagrody, zakup biletów (wejściówek) oraz przejazdy.

Kierownikiem półkolonii jest Pani Jolanta Stasinowska.

Półkolonie z Olimpijczykiem nasz klub organizuje od wielu lat. Zainteresowanie półkoloniami jest bardzo duże. Ze względu na ograniczenia w dofinansowaniu uczestników, musimy zmniejszać ilość dzieci i młodzieży na półkoloniach. W tym roku dostaliśmy większe dotacje, a mimo to wszystkich chętnych dzieci nie mogliśmy przyjąć. Półkolonie są przede wszystkim bardzo atrakcyjne. To jest atut tych półkolonii. Dzięki dofinansowaniu z Gminy Miasto Włocławek, możemy choć części dzieci i młodzieży z Włocławka pokazać w jaki sposób można podczas wakacji spędzać czas wolny od uzależnień i patologii społecznej. Naszym zadaniem jest przede wszystkim zapobiegać. Trudno jest „naprawiać” młodzież, która weszła na złą drogę, która wraca do swojego środowiska bez perspektyw lepszego życia. Dlatego też podejmujemy się dużo wcześniej prowadzić tego typu zajęcia, gdyż jest to najlepsza i najtańsza profilaktyka – komentuje trenerka „Olimpijczyka” Aneta Szczepańska.