NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Poczta Polska i Watykańska: wspólny znaczek upamiętniający Beatyfikację Papieża Jana Pawła II


Poczta  Polska  wspólnie  z Pocztą Watykańską wydała znaczek upamiętniający Beatyfikację  Papieża  Jana  Pawła  II.  W  Polsce  wszedł  on do obiegu 28 kwietnia (emisja  watykańska  jest w sprzedaży już od 12 kwietnia). 1 maja odbędzie się uroczystość  wyniesienia na ołtarze Papieża Polaka. Wspólny znaczek to hołd oddany przez obie administracje pocztowe Janowi Pawłowi II.

Znaczek  przedstawia  Ojca  Świętego na tle sylwetki Jezusa Miłosiernego wg obrazu  z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. W tle bloku widoczny jest fragment bazyliki św.  Piotra  w  Watykanie.  –  Chciałam pokazać Jana Pawła II pełnego siły, promieniującego  energią  i radością, który błogosławi nam wszystkim. Jakby chciał nam na nowo powiedzieć: Nie lękajcie się! – powiedziała artystka plastyk Marzanna Dąbrowska. – Chciałam, by znaczek był oszczędny w formie, a jednocześnie pełen światła – dodała projektantka.

Poczta  Polska  wraz  z  Pocztą  Watykańską  zostały zaproszone do wspólnej prezentacji  znaczka  „Beatyfikacja Jana Pawła II” podczas wystawy pamiątek po  Janie  Pawle  II, która będzie prezentowana w związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi   w Watykanie. Otwarcie tej wystawy, połączone z odsłonięciem znaczka odbyło się 28 kwietnia br.

Emisję o wartości  8,30  zł, wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 51 x 39,5 mm, w nakładzie 1.000.000 sztuk. Od dnia wejścia do obiegu – towarzyszyć jej będą koperta i datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Do tej pory Poczta Polska pontyfikatowi Jana Pawła II poświęciła 28 emisji znaczków. Były też stemple okolicznościowe, koperty FDC, foldery. Dużym zainteresowaniem cieszyły  się te dotyczące 20 i 25. rocznicy pontyfikatu, 70.  rocznicy  urodzin  oraz obchodów Dnia Papieskiego. Pełna informacja na ten temat znajduje się na www.poczta-polska.pl/znaczki/pl/papiez.php

To oraz inne nasze wydania np. foldery Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy i Kocham cię dostępne są w naszym sklepie internetowym:
http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl.

Źródło: Poczta Polska