NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Pierwsza przysięga wojskowa w 8.K-PBOT – 2021

W dniu 16.01.2021 r. na terenie 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu, odbyła się pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w 2021 roku.

Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju, uroczystość odbyła się bez udziału rodzin, przyjaciół jak i mediów. Zaszczytu wypowiedzenia roty przysięgi wojskowej dostąpiło 20 żołnierzy, którzy ukończyli intensywne, 16 – dniowe szkolenie podstawowe. We wspomnianym gronie, w nasze szeregi wstąpiło 5 pań, które zyskały sobie szczególne uznanie kolegów, dzielnie stawiając czoła trudom służby wojskowej w ciężkich, zimowych warunkach.

Pierwsze wcielenie ochotników w tym roku odbyło się w ramach akcji „Ferie w mundurze”. Była to kolejna już edycja szkolenia podstawowego, organizowanego w trakcie zimowej przerwy w nauce. W roku obecnym osoby, które zdecydowały się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, często pomimo młodego wieku, dały szczególne świadectwo dojrzałości i troski o swoją małą ojczyznę – województwo kujawsko – pomorskie. Wspaniale wpisują się w to słowa Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego. W liście do przysięgających, przytoczył słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „(…) zaszczytnym jest dzieło żołnierza. A najwięcej zaszczytnym jest jego życie, poświęcone w całości innym, nie sobie. Życie, które ma w sobie najmniej egoizmu”.

W wielu przypadkach decyzję o wstąpieniu, podjęli ze względu na widoczną i solidną pomoc żołnierzy WOT w trakcie minionego, pandemicznego roku. Świadczy to o tym, że ich postanowienia są dojrzałe i przemyślane. Widzieli jak wygląda służba w czasie walki z koronawirusem i zdecydowali się na czynną pomoc społeczeństwu. Wśród naszych 20 nowych żołnierzy oprócz uczniów mamy również: ekonomistę, informatyka, teleinformatyka, mechanika, historyka i mechatronika.

Oprócz najważniejszego dnia w życiu żołnierza, jakim jest przysięga wojskowa, odbyło się również mianowanie 8 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej na stopień kaprala. Są oni absolwentami intensywnego kursu podoficerskiego pod nazwą SONDA. Będą dużym wsparciem dla korpusu podoficerskiego w WOT. Z ich wiedzy i doświadczenia będą czerpać również młodzi adepci sztuki wojennej, którzy przysięgali, jako pierwsi w naszej Brygadzie w 2021 roku.

8.K-PBOT