NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Pierniki na granicę

Szkoły i firmy z Bydgoszczy wsparły piernikami żołnierzy stacjonujących na wschodniej granicy. Tuż przed świętami paczki dotarły do kujawsko-pomorskich terytorialsów.

Pierniki na granicę

Te święta nie każdy spędzi w swoim domu. Są zawody, gdzie trzeba być w gotowości, aby wspierać i pomagać innym, przez cały czas.
Od blisko pięciuset dni terytorialsi z Kujaw i Pomorza wspierają zabezpieczenie wschodniej granicy Polski. W większości służbę pełnią ochotnicy, którzy na co dzień pracują, prowadzą swoje firmy, studiują lub uczą się. Aby wypełniać swoje żołnierskie obowiązki, często muszą z czegoś rezygnować lub wybierać pomiędzy sprawami ważnym.
Tak też jest i w święta. Blisko kilkudziesięciu żołnierzy z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonuje właśnie na Podlasiu.
Magdalena Florek z Fundacji Bezpieczny Świat, zaznaczyła, że dla niej i wielu ludzi zaprzyjaźnionych z fundacją to był punkt honoru, aby wesprzeć żołnierzy. Teraz już się tyle nie mówi o zabezpieczeniu granicy. Wszyscy myślą, że jak jest zapora, to już nikogo tam nie ma. To jednak nieprawda. Tam nadal służą żołnierze z naszego regionu, którzy nie spędzą świąt w swoich domach. Służą po to, abyśmy my wszyscy mogli mieć domy.
Prezes zaznacza, że myślała, że tym razem, pomimo ogromnego sukcesu w minionym roku, akcja nie uda się. My wszyscy naprawdę myśleliśmy, że tam już nie ma naszych żołnierzy. Ale po rozmowie z dowódcą terytorialsów, postanowiliśmy, że jednak będziemy działać, i tym razem przekażemy słodkie niespodzianki. Firmy z regionu podarowały produkty, a szkoły pomogły nam upiec pierniki. Pan Krzysztof Szczepaniak i pani dyrektor Justyna Ormanowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, byli ogromnym wsparciem naszej akcji. Do działania włączyła się również Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego. To było naprawdę spontaniczne, ale ważne działanie.

Pełniąca obowiązki oficera prasowego 8K-PBOT, zaznacza, że w takich chwilach jak te, świąteczne, ważne, aby każdy żołnierz czuł, że oprócz tej biologicznej rodziny, ma jeszcze jedną – żołnierską. Tworzymy wyjątkową społeczność. Zawsze chcemy być gotowi i blisko, aby pomagać lokalnym społecznościom. Taki gest, jak ta akcja, podarowanie pierników żołnierzom naszej brygady, przez środowisko cywilne, pokazuje, że i my się dla nich liczymy. To naprawdę ważne, abyśmy działali wspólnie i dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

8K-PBOT