NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Piaśnicka Msza Żałobna we Włocławku

29 lutego o godz. 19:00 w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku rozpocznie się koncert połączonych chórów kaszubskich, które wykonają Piaśnicką Mszę Żałobną, czyli 9-częściowego Requiem podług obrządku rzymskiego.

Msza na cztery głosy została napisana z okazji 80 rocznicy mordu piaśnickiego, pokazanego m.in. w filmie „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. Jej premiera odbyła się 26 października 2019 roku w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie, dokładnie 80 lat od dnia, w którym Niemcy pierwszy raz dokonali mordu w lesie piaśnickim.

„I choć wszyscy spodziewali się tego –
Takiej grozy nie przewidział nikt.“

Autorem słów jest Mariusz Sieraczkiewicz, muzykę skomponował Karol Krefta, a połączonymi chórami: Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom), Viola (Gdynia) dyryguje Magdalena Stenka.

Piaśnicka Msza Żałobna jest swoistym epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich, bo… byli Polakami. Utwór jest po polsku, kaszubsku i po łacinie. Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, to jednak symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei). 9 części to tak naprawdę 9 tematów muzycznych (o charakterze pieśni, psalmu, etc.), a wszystkie razem są skupione wokół jednego lasu-cmentarza. Pośród nich znajdują się utwory instrumentalne, a w znakomitej większości wokalne na 4-gł. chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów, pianina i sekcji instrumentów smyczkowych. Wszystkie dźwięki kompozycji zostały oparte nie tylko na treści niosącej zgłoski do opisania notacji muzycznej, ale przede wszystkim na treści historii pełnych niewyrazistych odczuć płynących z przeżywania tych tragicznych wydarzeń na Kaszubskiej Golgocie.

W Pieśni IV przywołujemy siedmioro postaci, które zostały zamordowane przez Niemców w piaśnickim lesie. Są to Leon Miotk – leśniczy z Gołębiewa, Bł. Siostra Zmartwychwstanka Alicja Kotowska, Jan Koszałka – kierownik Szkoły w Pierwoszynie, ks. Robert Sarnowski – proboszcz chwaszczyńskiej parafii, Paweł Kolka – harcerz i pracownik Poczty Polskiej w Gdańsku, Augustyn Wyszecki – sołtys Ciechocina, Jan Wiktor Napierała – syn Franciszka i Eleonory Napierałów z Kąpina. W tle zaś słychać będzie liczbę 314 – tyle osób zamordowano 11 listopada 1939 roku, w tym Ludwika Bartłomieja Budkę, urodzonego w Lipnie, później związanego z Włocławkiem, który w 1930 roku dołączył do budowniczych Gdyni.

„I nie ma ratunku, wróg swój osiągnął cel.
Upadło Oksywie i poddał się już Hel.
Z Londynu, Paryża nie przyszła pomoc nam,
Jest prawda, co boli – Polaku, jesteś sam.“

Koncert włocławski będzie szóstym z kolei. Do tej pory Msza została zaprezentowana w KOŚCIOŁACH: Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie (kościół pw. Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej) 26 października (PREMIERA), p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie (10 XI); p.w. Św. Stanisława Kostki w Gdyni (16 XI); p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie (23 XI); pw. Św. Karola Boromeusza w Gdyni.

„Pełni nadziei będziemy czekać,,
Stając po strzale u Twoich bram,
Gdy człowiek śmiercią karmi człowieka,
Jak Niemiec życie odebrał nam.“

Wizyta we Włocławku ponad setki mieszkańców Pomorza i Kaszub jest wyrazem uznania dla całej działalności duszpasterskiej biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Ordynariusz Diecezji Włocławskiej jest Kaszubą pochodzącym z Żukowa (powiat kartuski).

Nad włocławskim koncertem patronat objęli: poseł Joanna Borowiak, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jak Krzysztof Ardanowski oraz Jan Wyrowiński – Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

„Daj im więc, Panie, spokój na wieki,
Światłością otocz ich dusze.
Oni przebyli swój marsz daleki,
Idąc przez piaśnicką głuszę.“

Pieśni Piaśnickiej Mszy Żałobnej:
I. „Nadchodzi mrok”
II. „Czarne skrzydła”
III. „Ogień z fal”
IV. „Mamusiu, gdzie jest tatuś?”
V. „Idziemy na śmierć”
VI. „Las”
VII. „Pamiętać”
VIII. „Ile razy nas jeszcze doświadczysz”
IX. „Śpijcie spokojnie”

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia Pieśni II. „Czarne skrzydła”: https://www.youtube.com/watch?v=JF_57iRpPKs

Cały cykl koncertów odbywa się pod Honorowym Patronatem:
JE ks. Arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia Metropolity Gdańskiego
JE ks. Ryszarda Kasyny Biskupa Pelplińskiego
JE ks. Wiesława Alojzego Meringa Biskupa Włocławskiego.

Do ůzdrzeniô w sobòtë!
Mariusz Sieraczkiewicz