NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Pamiętajmy – wychodząc po zmierzchu na drogę nośmy odblaski, które ratują życie!

Ich brak i trudne warunkami drogowe mogą prowadzić do realnego zagrożenia dla każdego niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Przekonał się o tym 65-letni pieszy, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym w powiecie włocławskim.

W sobotę (01.10.2022) przed godziną 22 zostaliśmy poinformowani o potrąceniu mężczyzny w miejscowości Jądrowice (gm. Brześć Kujawski). Na miejsce natychmiast skierowany został patrol ruchu drogowego. Tam mundurowi wstępnie ustalili, że 24-letni kierowca opla jadąc w kierunku miejscowości Miechowice od strony drogi krajowej nr 62, potrącił mężczyznę, który klęczał przy rowerze i naprawiał łańcuch na skraju drogi. W miejscu zdarzenia droga nie była oświetlona, a mężczyzna nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. W wyniku odniesionych obrażeń 65-latek trafił do szpitala. Kierujący osobówką był trzeźwy. Policjanci z Brześcia Kujawskiego będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia.

Teraz kiedy nastała jesień każdy element odblaskowy prawidłowo noszony może uratować życie. Piesi pozbawieni odblasków są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Osoba, która nosi odblaski jest widoczna dla kierowcy już ze 150 m, czyli pięć razy szybciej niż osoba bez odblasku. Ponadto ważne jest aby odblask był prawidłowo noszony, gdyż tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Elementy odblaskowe mogą mieć różną formę począwszy od kamizelek, a skończywszy na opaskach i smyczach.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu.

KMP Włocławek