Opublikowano: sob, Paź 24th, 2009

Grzywno

Zapomniana historia

GRZYWNO – przedmieście Włocławka, istniało od roku 1923 lub 1924 do grudnia 1939, usytuowane nad jeziorem Grzywno, skąd nazwa osiedla. Powstało w wyniku złej kondycji gospodarczej miasta, czego efektami było bezrobocie, zubożenie społeczeństwa i wzrost zjawiska bezdomności. Do 1927 roku rozwijało się za zgodą i pod kierunkiem władz miasta, które zainteresowanym, głównie biedocie i bezdomnym, przydzielały działki. Tam mieszkańcy mogli budować domki ze zdobytych we własnym zakresie materiałów.

Po 1927 roku żywiołowy rozwój przedmieścia odbywał się w sposób nielegalny, gdyż władze przestały wydawać zgodę na zajmowanie działek. W efekcie zaczęło powstawać osiedle zabudowane chaotycznie i bezplanowo, głównie małymi, brzydkimi i prymitywnymi “biedadomkami”. Z czasem zarząd miasta postawił na Grzywnie trzy baraki. W 1939 roku osiedle było zabudowane przez około 500 domków i mogło liczyć około 4 tysiące mieszkańców. W znacznej części byli to bezrobotni pozostający bez żadnych dochodów. Taka sytuacja często spychała ich na drogę przestępczą. Ta w powiązaniu ze specyficznym “półświatkiem” rozwijającym się w warunkach Grzywna wpływała na złą sławę, jaką zyskało osiedle. W grudniu 1939 roku przedmieście zostało zniszczone przez Niemców, którzy zamordowali kilkudziesięciu jego mieszkańców, zaś resztę wywiezli do Generalnej Guberni.

Zniszczenie Grzywna przez Niemców poniekąd utrwaliło negatywną opinię na temat osiedla. Z czasem stało się ono tematem wstydliwym i niechcianym, a przez kolejne lata zapomnianym. Coraz mniej osób pamięta przedwojenne lata, zaś obecnie dostępne opracowania dotykają tematu historii przedmieścia w sposób ogólnikowy. Dlatego też celem strony internetowej www.grzywno.wloclawek.pl jest dokładniejsze przedstawienie dziejów osiedla.

Zapraszam na stronę: www.grzywno.wloclawek.pl tam znajdziecie państwo dużo więcej i bardzo ciekawych informacji o dawnym oś.Grzywno

MartinezFilm

Informacje

ZUS ostrzega: Uwaga na fałszywe maile

17 października 2019, Możliwość komentowania ZUS ostrzega: Uwaga na fałszywe maile została wyłączona

MOPR diagnozuje potrzeby osób niepełnosprawnych

15 października 2019, Możliwość komentowania MOPR diagnozuje potrzeby osób niepełnosprawnych została wyłączona

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką

11 października 2019, Możliwość komentowania Spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką została wyłączona

Dzieła godne wystawienia

11 października 2019, Możliwość komentowania Dzieła godne wystawienia została wyłączona

Spacer szlakiem włocławskich Żydów

11 października 2019, Możliwość komentowania Spacer szlakiem włocławskich Żydów została wyłączona

Papież-poeta na kujawskiej ziemi

10 października 2019, Możliwość komentowania Papież-poeta na kujawskiej ziemi została wyłączona

Archiwa