NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Ogólnopolski XXVII Festiwal Piosenki Dziecięcej-Izbica 2011

W dniach 9-11 grudnia br., w Izbicy Kujawskiej odbędzie się organizowany wspólnie przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Stowarzyszenie-Ziemia Izbicka finał 27 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla najmłodszych”.

Impreza dofinansowana jest przez samorządy: gminy i miasta Izbica Kujawska, województwa kujawsko-pomorskiego oraz powiatu włocławskiego.
Do współorganizacji przystąpił tradycyjnie Koniński Dom Kultury.
Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Izbicki festiwal jest obecnie jedyną tego typu imprezą w kraju, gdyż młodym wokalistom towarzyszy profesjonalna orkiestra festiwalowa. Wyjątkowość tej imprezy polega również na tym, że do poprowadzenia koncertów zapraszani są laureaci poprzednich edycji festiwalu.

Przyjęta przez organizatorów forma, czyni tę imprezę jedną z najpopularniejszych festiwali dziecięcych i młodzieżowych w kraju, co odzwierciedla się w ilości napływających zgłoszeń.

W bieżącym roku, do biura organizacyjnego festiwalu wpłynęło 256 zgłoszeń z całego kraju. Na podstawie nadesłanych „demo” komisja eliminacyjna zakwalifikowała do udziału w finale imprezy 33 solistów. Wykonawcy reprezentują m.in. Suwałki, Gdynię, Sandomierz, Łódź, Ostrów Wielkopolski, Warszawę oraz Nowe Miasto Lubawskie. Jest wśród nich spora, bo aż 14-osobowa grupa reprezentująca województwo kujawsko-pomorskie, a w tym kilka osób z naszego powiatu.

Uczestnicy (dzieci i młodzież w wieku do 16 lat) rywalizują w trzech grupach wiekowych. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia (statuetki „Wiktoria” i nagrody rzeczowe), a ponadto Grand Prix dla indywidualności festiwalu. Młodych wokalistów oceniać będzie profesjonalne jury pod przewodnictwem muzyka-teatrologa Roberta Zapory. Ponadto podczas trzydniowej imprezy solistom towarzyszyć będzie czteroosobowa sekcja muzyczna pod kierownictwem znanego kompozytora i aranżera Artura Grudzińskiego. W orkiestrze zagrają także: Jarosław Gaś – instrumenty perkusyjne [J. Gaś grał wraz z Kubą Badachem w grupie „Poluzjanci” z Warszawy], Andrzej Stępień – gitara [towarzyszył m.in. Czesławowi Niemenowi oraz Annie German] oraz Maciej Latalski – gitara basowa [równie znany muzyk, aranżer, członek Big Warsaw Band].

Koncert Galowy odbędzie się w niedzielę 11 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Izbicy Kujawskiej. Wezmą w nim udział wszyscy finaliści. Poprowadzi go uczestnik jubileuszowej 25 edycji izbickiego festiwalu – Mateusz Bieryt.

Zapraszamy serdecznie.
Wstęp wolny.

M-GOK w Izbicy Kuj.