NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019

11 listopada przy Pomniku Żołnierza Polskiego odbyły się miejskie uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Po przemarszu licznych delegacji i pocztów sztandarowych, pod pomnikiem zaśpiewano pieśni patriotyczne przy wsparciu Chóru „Canto”. Oczywiście nie obyło się bez hymnu państwowego. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezydent Włocławka dr Marek Wojtkowski. Pod pomnikiem delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

W czasie trwania uroczystości, 33 rekrutów złożyło przyrzeczenie strzeleckie na sztandar Armii Krajowej. Tak poważne słowa wypowiadane przez tak młodych ludzi z takim przejęciem i zaangażowaniem mogły wzbudzać „ciary” i dumę u obserwujących to mieszkańców naszego miasta.

Po zakończeniu uroczystości nastąpił przemarsz uczestników ze 100-metrową flagą państwową do bazyliki katedralnej, gdzie o godz. 12.00 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę.

Tego dnia odbył się też Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczyźnianej. Festiwal odbywa się we Włocławku już od 2011 roku. Wokaliści z całej Polski, zmierzyli się w Centrum Kultury Browar B. z polskimi utworami patriotycznymi i walczyli o główną nagrodę, 2000 zł.