NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

O misjach w Afganistanie opowiadał w Bądkowie Marcin Ogdowski

Marcin Ogdowski W ostatnią sobotę na zaproszenie  studentów-seniorów, słuchaczy Uniwersytetu Ludzi Aktywnych –  działającego przy Publicznym Gimnazjum w Bądkowie, gościliśmy w jego murach  pana Marcina Ogdowskiego – dziennikarza i korespondenta opisującego wydarzenia z pola walki w Afganistanie.

Pan Marcin był już na dziesięciu misjach w Iraku i Afganistanie  nie jako żołnierz, ale jako dokumentalista codziennych zmagań naszych żołnierzy zarówno z trudnymi warunkami  geograficzno-przyrodniczymi Afganistanu, ale również z zagrożeniami, jakie towarzyszą każdego dnia żołnierzom w bazie, na patrolach i w potyczkach z nieprzyjacielem. Pan Marcin okazał się doskonałym mówcą, potrafił zaczarować słuchaczy barwnymi opowieściami o tym jak naprawdę w Afganistanie jest. Nic zatem dziwnego, że dorośli i młodzi słuchacze (bowiem  po swoich zajęciach zostało kilkunastu uczniów, członków kółka historycznego) zasypali pana Marcina mnóstwem pytań. W trakcie  opowieści mogliśmy obejrzeć kilkaset zdjęć  i  trzy krótkie filmy, dzięki czemu nasza wiedza o trudach i niebezpieczeństwach towarzyszącym naszym żołnierzom stała się dużo bogatsza, od tej wyniesionej z relacji telewizyjnych i prasy.

Dwie godziny minęły w bardzo serdecznej atmosferze.  Dopisała młodzież, dopisali seniorzy, szkoda tylko, że tak mało mieszkańców Bądkowa  zechciało skorzystać z możliwości dowiedzenia się z pierwszej ręki  jak tam jest – Zamiast spotkania z prawdziwym świadkiem najnowszej historii – postawili na pilota od telewizora. Po spotkaniu  była okazja do nabycia dwu książek napisanych przez naszego gościa….  z osobistym autografem.  Obie zostały przekazane z bardzo sympatycznymi dedykacjami dla szkolnej biblioteki. Dziękujemy panie Marcinie za dwie fantastyczne godziny  i życzymy szczęśliwego powrotu  z kolejnej wyprawy. (JN)