NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Nieszawa. Organy w półmroku

W piątek 13 sierpnia o godz. 21.00 w nieszawskim kościele farnym pw.  św. Jadwigi Śląskiej odbędzie się „XIII Organowy  Koncert przy Świecach”. W tym roku z recitalem wystąpi dwóch artystów, Jadwiga Kowalska i Michał Białko, co zdarzy się po raz pierwszy w dziejach nieszawskich późnowieczornych sierpniowych koncertów.

Od 2012 r. krakowscy i warszawscy studenci prof. J. Grubicha spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych profesora i tym samym jego szkoły, i to z różnych lat działalności pedagogicznej światowej sławy organisty, ucznia, m.in. Bronisława Rutkowskiego, „ojca polskiej organistyki”.

Podczas tego muzycznego wydarzenia fara  z XV wieku oświetlona jest jedynie światłem świec.  Recitalom towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas.  Koncerty prowadzą: proboszcz parafii nieszawskiej ks. kan. Grzegorz Molewski oraz nieszawianka Wanda Wasicka, inicjatorzy tej imprezy.

Organizatorem przedsięwzięcia jest nieszawska Parafia Rzymskokatolicka. Jest  ono współfinansowane ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Wstęp wolny.

Organizator zapewnia o zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych (regularna dezynfekcja, noszenie maseczek – zgodnie z przepisami, dystans społeczny).

Tekst i fot. Wanda Wasicka