NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Niedziela z kustoszem

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” na wystawie pt. „Cenne dzieło Feliksa Pęczarskiego po konserwacji” do gmachu głównego przy ul. Słowackiego 1a, w dniu 8 grudnia, o godz. 12 00.

W trakcie spotkania będzie omówiona sylwetka i dorobek artystyczny Feliksa Pęczarskiego, jego związki z Włocławkiem (Krystyna Kotula). Przedstawiony zostanie przebieg prac konserwatorskich obrazu „Amatorowie herbaty i Kuriera” z 1826 r. (Barbara Adamczyk). Odbędzie się też pokaz filmu edukacyjnego pt. „Spojrzenie z obrazu i w obraz” według scenariusza Wiolety Osińskiej i fotografii ukazujących obraz przed i w trakcie konserwacji (Jarosław Czerwiński).

Na konserwację sceny rodzajowej pt. „Amatorowie herbaty i Kuriera” oraz 3 portretów malowanych przez F. Pęczarskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało w 2019 r. dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych. Zadanie objęte dotacją nosi tytuł „Dzieła godne wystawienia. Konserwacja obrazów Feliksa Pęczarskiego  (1804–1862) prekursora realizmu w malarstwie polskim”.

Edyta Hankowska-Czerwińska w trakcie wykonywania konserwacji obrazu Feliksa Pęczarskiego pt. „Amatorowie herbaty i Kuriera”.
Fot. Jarosław Czerwiński.

„Niedziele z kustoszem” będzie okazją do poznania cenionego w sztuce polskiej malarza, który ostatnie 15 lat swojego życia spędził we Włocławku i zagadnień związanych z konserwacją XIX-wiecznego płótna. Wykonująca konserwację obrazu p. Edyta Hankowska-Czerwińska zmierzyła się  z wieloma problemami, które musi rozwiązywać konserwator, w przypadku, gdy obraz wcześniej był poddawany takim zabiegom, a nie zachowała się dokumentacja z ich przebiegu. Efekt jej niezwykle żmudnej pracy będzie można oglądać na wystawie czasowej do 20.12.2019 r.

Miejsce spotkania: Gmach główny MZKiD, ul. Słowackiego 1 a – sala „Galeria portretu polskiego”.

wstęp wolny

Krystyna Kotula