NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Niedziela w Skansenie

Na razie nie możemy zaprosić Was na tradycyjny festyn folklorystyczny, ale mamy inną propozycję – spotkanie z twórcami ludowymi, rękodzielnikami, producentami lokalnych smakołyków, zwiedzanie skansenu, relaks na własnym kocyku przy akompaniamencie kapeli ludowej przygrywającej tradycyjne melodie.

To wszystko już w najbliższą niedzielę 27 czerwca od godziny 13.00 do 18.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

Po raz pierwszy swoje kramy otworzą wystawcy z regionu, w tym twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek, którzy obchodzą w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia. Można będzie nabyć od nich oryginalne, unikatowe rzeźby w drewnie, serwety, ozdoby z bibuły, słomy, masy solnej, biżuterię, torby, zabawki z drewna oraz smakołyki. Zaproszony specjalnie na spotkanie garncarz z Bolimowa przygotuje pokaz toczenia naczyń na kole garncarskim. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzewia poprowadzą konkursy. Najmłodsi będą mogli wydrukować serwetki i pobawić się drewnianymi zabawkami. Od godziny 15.00 dla spacerowiczom przygrywać będzie Kapela Ludowa „Echo Kujaw” z Wierzbinka melodie kujawskie, góralskie i podwórkowe.

Pobyt w skansenie przeniesienie Państwa w czasie na wieś z przełomu XIX i XX wieku, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody prezentowane są zagrody gospodarskie, dawne warsztaty rzemieślnicze – kuźnia, garncarnia; obiekty przemysłu wiejskiego – olejarnia; budynki użyteczności publicznej – szkoła, remiza, kościół. W zabytkowym parku znajduje się dwór rodziny Orpiszewskich, w którym ostatnie lata swojego życia spędziła Maria z Wodzińskich Orpiszewska – narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego.

Nie zapominajmy, że w obecnej sytuacji, dbając o bezpieczeństwo Wszystkich uczestników spotkania, na terenie skansenu obowiązują zalecenia sanitarne związane z  pandemią – dystans (jeżeli nie możemy go zapewnić noszenie maseczek, szczególnie wewnątrz obiektów muzealnych) oraz dezynfekcja.

Bilety wstępu według cennika

MZKiD