NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Muzyczna lekcja historii” – rockowo-poetycka trasa koncertowa zespołu Fabryka

Narodowe Centrum Kultury i grupa Fabryka przy współudziale Stowarzyszenia Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Stowarzyszenia – Ziemia Izbicka oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej zapraszają do udziału w rockowej “Muzycznej lekcji historii”. Jest to projekt, którego celem jest aktywizacja kulturalna społeczności lokalnych, propagowanie historii i poezji poprzez dostęp do dziedzictwa narodowego w nietypowej formie.

Ten jeden z 9 niekomercyjnych koncertów zespołu „Fabryka” odbędzie się w najbliższy czwartek, 3 października br. o godz. 13:00 w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej.

Podczas koncertów zespół Fabryka wykona w pop-rockowych aranżacjach utwory nawiązujące do różnych wydarzeń historycznych. W repertuarze znajdą się wybrane utwory z wydanej w 2016 roku wraz z NCK płyty „Sierpień”, m.in. poezje Baczyńskiego. Program uzupełnią znane polskie przeboje z lat 60-90 („Biały Krzyż”, “Wolność”, „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, „Nie pytaj o Polskę”) oraz utwory do tekstów innych polskich poetów w “fabrycznych” opracowaniach, niosące uniwersalny muzyczny i poetycki przekaz, a jednocześnie promujące nowoczesne wartości patriotyczne.

Dzięki tym wydarzeniom słuchacze mogą bliżej poznać rodzimą historię i dziedzictwo narodowe, a także znaleźć w nich źródło inspiracji twórczej, zaś osoby starszego pokolenia – dorośli odwołać się do własnych przeżyć i uczuć patriotycznych. Koncerty uzupełnią wzmacniające przekaz i dostosowane tematyką do wykonywanych utworów wizualizacje multimedialne.

Wstęp na koncerty jest wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki wydawane przez organizatorów.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2019.

Zespół Fabryka powstał w 2004 roku z inicjatywy wokalisty Sylwestra „SLY” Domańskiego. Łączy klasyczny rock z brzmieniem elektronicznym i poezją. Kierując się do wielopokoleniowej publiczności, muzycy wykorzystują w swojej twórczości wiersze takich poetów jak: Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Szczepański i inni.

Fabryka ma na swoim koncie 3 wydawnictwa. We współpracy z IPN Szczecin, zespół przygotowuje nową EP-kę z poezjami nawiązującymi do wydarzeń w kopalni „Wujek”. Płyta ukaże się pod koniec roku.

MGOK Izbica Kujawska