Opublikowano: śr, Maj 15th, 2019

Młodzieżowy Chór CANTO w Wilnie

W dniach 3-5 maja b.r. Młodzieżowy Chór CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku przebywał na Litwie. Koncerty w Wilnie odbyły się na  zaproszenie  Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki i były związane z 200 rocznicą urodzin tego kompozytora oraz Dniami Polskimi na Litwie.

3 maja chór wziął udział w uroczystościach patriotycznych na cmentarzu „Na Rossie”. Po przemówieniu p. Urszuli Doroszewskiej, Ambasador RP na Litwie ,przy mauzoleum „Matka i Serce Syna” gdzie spoczywają prochy matki Józefa Piłsudskiego i Jego serce, chór odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego oraz pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Był również obecny podczas  składania wieńców i kwiatów przez delegacje Polaków z Wilna i całej Litwy. „ Z dumą patrzyliśmy jak cmentarz, który  za sprawą tysięcznego przeszło tłumu mienił się bielą i czerwienią flag”.

Następnego dnia odbyła się parada polskości .która przeszła ulicą Giedymina i Zamkową aż pod Ostrą Bramę.My byliśmy obecni ze swoim śpiewem podczas składania wieńców przez przedstawicieli Zarządu Miejskiego  Związku Polaków na Litwie pod pomnikiem Stanisława Moniuszki .Tam zaśpiewaliśmy jego najpiękniejsze pieśni m.in. „Ojcze nasz”,  ”Przylecieli sokołowie” „Postój piękna gołąbeczko”, „Prząśniczka”.

W dniu 5 maja, dniu urodzin Stanisława Moniuszki, organizatorzy wytypowali nasz chór do zaśpiewania na mszy w kościele św. Rafała Archanioła. Wieczorem o godzinie 18.00 odbył się uroczysty  koncert w katedrze św. Janów na terenie Uniwersytetu Wileńskiego. W tej katedrze przez 18 lat twórca naszej opery narodowej pracował jako organista. Na chórze katedry znajduje się jego popiersie. Po koncercie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z Litwy  i chóry polskie organizatorzy wydali uroczyste przyjęcie na cześć zespołów z Polski.

Wyjazd chóru finansowo wsparli :Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Włocławek, KDBS, Fabryka Fajansu, Instalprojekt i niezawodny od lat Mecenas chóru ANWIL SA. Serdecznie dziękujemy.

Marian Szczepański

MartinezFilm

Informacje

Koncert na Dzień Matki i festyn z okazji Dnia Dziecka w Izbicy Kujawskiej

23 maja 2019, Możliwość komentowania Koncert na Dzień Matki i festyn z okazji Dnia Dziecka w Izbicy Kujawskiej została wyłączona

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w karate Tradycyjnym

21 maja 2019, Możliwość komentowania Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w karate Tradycyjnym została wyłączona

Spotkanie dla dzieci i mam w bibliotece

21 maja 2019, Możliwość komentowania Spotkanie dla dzieci i mam w bibliotece została wyłączona

Piękne włocławianki walczą o tytuł Miss Pascala!

21 maja 2019, Możliwość komentowania Piękne włocławianki walczą o tytuł Miss Pascala! została wyłączona

“Złoty Dyplom” dla włocławskiego Chóru “Canto”

20 maja 2019, Możliwość komentowania “Złoty Dyplom” dla włocławskiego Chóru “Canto” została wyłączona

Juwenalia 2019

20 maja 2019, Możliwość komentowania Juwenalia 2019 została wyłączona

Archiwa