Opublikowano: śr, Maj 15th, 2019

Młodzieżowy Chór CANTO w Wilnie

W dniach 3-5 maja b.r. Młodzieżowy Chór CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku przebywał na Litwie. Koncerty w Wilnie odbyły się na  zaproszenie  Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki i były związane z 200 rocznicą urodzin tego kompozytora oraz Dniami Polskimi na Litwie.

3 maja chór wziął udział w uroczystościach patriotycznych na cmentarzu „Na Rossie”. Po przemówieniu p. Urszuli Doroszewskiej, Ambasador RP na Litwie ,przy mauzoleum „Matka i Serce Syna” gdzie spoczywają prochy matki Józefa Piłsudskiego i Jego serce, chór odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego oraz pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Był również obecny podczas  składania wieńców i kwiatów przez delegacje Polaków z Wilna i całej Litwy. „ Z dumą patrzyliśmy jak cmentarz, który  za sprawą tysięcznego przeszło tłumu mienił się bielą i czerwienią flag”.

Następnego dnia odbyła się parada polskości .która przeszła ulicą Giedymina i Zamkową aż pod Ostrą Bramę.My byliśmy obecni ze swoim śpiewem podczas składania wieńców przez przedstawicieli Zarządu Miejskiego  Związku Polaków na Litwie pod pomnikiem Stanisława Moniuszki .Tam zaśpiewaliśmy jego najpiękniejsze pieśni m.in. „Ojcze nasz”,  ”Przylecieli sokołowie” „Postój piękna gołąbeczko”, „Prząśniczka”.

W dniu 5 maja, dniu urodzin Stanisława Moniuszki, organizatorzy wytypowali nasz chór do zaśpiewania na mszy w kościele św. Rafała Archanioła. Wieczorem o godzinie 18.00 odbył się uroczysty  koncert w katedrze św. Janów na terenie Uniwersytetu Wileńskiego. W tej katedrze przez 18 lat twórca naszej opery narodowej pracował jako organista. Na chórze katedry znajduje się jego popiersie. Po koncercie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z Litwy  i chóry polskie organizatorzy wydali uroczyste przyjęcie na cześć zespołów z Polski.

Wyjazd chóru finansowo wsparli :Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Włocławek, KDBS, Fabryka Fajansu, Instalprojekt i niezawodny od lat Mecenas chóru ANWIL SA. Serdecznie dziękujemy.

Marian Szczepański

MartinezFilm

Informacje

Resuscytacja topielca.

20 lipca 2019, Możliwość komentowania Resuscytacja topielca. została wyłączona

“Warsztaty wakacyjne”

19 lipca 2019, Możliwość komentowania “Warsztaty wakacyjne” została wyłączona

Mistrzostw Europy Modeli Szybowców w klasie F3J

18 lipca 2019, Możliwość komentowania Mistrzostw Europy Modeli Szybowców w klasie F3J została wyłączona

Konkurs na budowę ławeczki Marii Skłodowskiej – Curie

16 lipca 2019, Możliwość komentowania Konkurs na budowę ławeczki Marii Skłodowskiej – Curie została wyłączona

Pokaz filmu „Kartka z Powstania”

13 lipca 2019, Możliwość komentowania Pokaz filmu „Kartka z Powstania” została wyłączona

Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS!

13 lipca 2019, Możliwość komentowania Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS! została wyłączona

Archiwa