Opublikowano: śr, Maj 15th, 2019

Młodzieżowy Chór CANTO w Wilnie

W dniach 3-5 maja b.r. Młodzieżowy Chór CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku przebywał na Litwie. Koncerty w Wilnie odbyły się na  zaproszenie  Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki i były związane z 200 rocznicą urodzin tego kompozytora oraz Dniami Polskimi na Litwie.

3 maja chór wziął udział w uroczystościach patriotycznych na cmentarzu „Na Rossie”. Po przemówieniu p. Urszuli Doroszewskiej, Ambasador RP na Litwie ,przy mauzoleum „Matka i Serce Syna” gdzie spoczywają prochy matki Józefa Piłsudskiego i Jego serce, chór odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego oraz pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Był również obecny podczas  składania wieńców i kwiatów przez delegacje Polaków z Wilna i całej Litwy. „ Z dumą patrzyliśmy jak cmentarz, który  za sprawą tysięcznego przeszło tłumu mienił się bielą i czerwienią flag”.

Następnego dnia odbyła się parada polskości .która przeszła ulicą Giedymina i Zamkową aż pod Ostrą Bramę.My byliśmy obecni ze swoim śpiewem podczas składania wieńców przez przedstawicieli Zarządu Miejskiego  Związku Polaków na Litwie pod pomnikiem Stanisława Moniuszki .Tam zaśpiewaliśmy jego najpiękniejsze pieśni m.in. „Ojcze nasz”,  ”Przylecieli sokołowie” „Postój piękna gołąbeczko”, „Prząśniczka”.

W dniu 5 maja, dniu urodzin Stanisława Moniuszki, organizatorzy wytypowali nasz chór do zaśpiewania na mszy w kościele św. Rafała Archanioła. Wieczorem o godzinie 18.00 odbył się uroczysty  koncert w katedrze św. Janów na terenie Uniwersytetu Wileńskiego. W tej katedrze przez 18 lat twórca naszej opery narodowej pracował jako organista. Na chórze katedry znajduje się jego popiersie. Po koncercie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z Litwy  i chóry polskie organizatorzy wydali uroczyste przyjęcie na cześć zespołów z Polski.

Wyjazd chóru finansowo wsparli :Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Włocławek, KDBS, Fabryka Fajansu, Instalprojekt i niezawodny od lat Mecenas chóru ANWIL SA. Serdecznie dziękujemy.

Marian Szczepański

MartinezFilm

Informacje

Festyn upamiętniający 100 – lecie PCK

20 września 2019, Możliwość komentowania Festyn upamiętniający 100 – lecie PCK została wyłączona

IV Włocławska Wystawa Makiet Kolejowych i Samochodowych

19 września 2019, Możliwość komentowania IV Włocławska Wystawa Makiet Kolejowych i Samochodowych została wyłączona

Rysowanie po ścianie tunelu

19 września 2019, Możliwość komentowania Rysowanie po ścianie tunelu została wyłączona

Rowerowa Masa Krytyczna w niedzielę 22 września 2019

18 września 2019, Możliwość komentowania Rowerowa Masa Krytyczna w niedzielę 22 września 2019 została wyłączona

Polska Pod Krzyżem – Kruszyn 2019

17 września 2019, Możliwość komentowania Polska Pod Krzyżem – Kruszyn 2019 została wyłączona

III Włocławski Festiwal Modelarski

16 września 2019, Możliwość komentowania III Włocławski Festiwal Modelarski została wyłączona

Archiwa