NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Maciej Gawrysiak – Wybory 2014

1. Jak Pan ocenia dotychczasową rewitalizację we Włocławku i jakie są Pana plany, pomysły na jej kontynuację?

Dotychczasową rewitalizację we Włocławku oceniam raczej bardziej jako renowację niż rewitalizację. Włocławska rewitalizacja skupiona jest przede wszystkim na inwestycjach w infrastrukturę drogową i remonty budynków. Brakuje w niej konkretnych i długofalowych programów społecznych skierowanych bezpośrednio do mieszkańców.

Skutkiem rewitalizacji powinna być poprawa warunków życia włocławian. Rewitalizacja jest bowiem połączeniem działań technicznych takich jak remonty z programami ożywienia gospodarczego i działaniem na rzecz rozwiązywania problemów społecznych takich jak: bezrobocie, przestępczość, brak równowagi demograficznej. Niewłaściwym jest mówić o „rewitalizacji” jednego budynku czy „rewitalizacji” placu miejskiego, jeśli te działania dotyczą jedynie modernizacji budynków, czy rewaloryzacji zabytków.

Włocławska rewitalizacja powinna podążyć zgodnie z trendem , który nazywany jest Smart City – inteligentne miasto. Jest to nowatorska idea nastawiona na zarządzanie środkami miejskimi w sposób ekologiczny, nowoczesny, oszczędny i efektywny. Smart City zakłada, że największe korzyści można osiągnąć dzięki zintegrowanemu rozwojowi wszystkich systemów społeczno-gospodarczych (zarządzania, gospodarki, mobilności, ludzi i wykształcenia, sposobu życia oraz środowiska).

W Europie, na miano inteligentnego miasta zasłużył projekt wdrożony przez Holendrów w Amsterdamie. Od 2008 roku biorą w nim udział lokalne firmy i władze miasta. Program zakłada dochodzenie do zrównoważonego modelu życia, pracy, mobilności i przestrzeni publicznej z pomocą nie tylko nowoczesnych technologii, ale także poprzez zmianę zachowań mieszkańców i promocję partnerstwa licznych podmiotów.

W stolicy Holandii wdrożono szereg innowacyjnych rozwiązań w przestrzeni publicznej, domach, mieszkaniach i biurach takich jak np. system dostosowujący natężenie oświetlenia ulic do warunków drogowych i pory nocy, czy oświetlenie przystanków tramwajowych i billboardów korzystające z energii wytworzonej przez zintegrowane panele fotowoltaiczne.

W Pile władza stara się współpracować z mieszkańcami miasta, poprawiając tym samych jakość ich życia i zachęcając do aktywnego i kreatywnego budowania przestrzeni miejskiej. Budżet partycypacyjny Piły wynosi 3 mln złotych, przy budżecie miasta dwa razy mniejszym niż budżet Włocławka, który na ten cel przeznaczył tylko 1 mln złotych.

Dobrym rozwiązaniem które zasługuje na zastosowanie we Włocławku jest projekt realizowany m.in. w Poznaniu „Lokal za złotówkę” Pierwsza edycja tego programu obejmowała instytucje kulturalne. Najemcy mieli na swój koszt wyremontować lokale, dzięki czemu mogli je wynająć na preferencyjnych warunkach. Takie preferencje można stosować również dla firm i instytucji tworzących miejsca pracy dla włocławian.

2. Mimo że Włocławek wzbogacił się o CK Browar B i przebudowany Teatr to nadal różnie się ocenia Kulturę w naszym mieście. Co zatem Pan jako prezydent może zrobić dla wsparcia włocławskiej Kultury i jej rozwoju?

Aktualnie dominacja administracji publicznej w roli organizatora instytucji kultury prowadzi niewątpliwie do ograniczenia ich autonomii programowej. W rozdziale środków publicznych na kulturę rozpowszechniła się uznaniowość , motywowana głównie względami politycznymi.

Wyjścia z tej niekorzystnej sytuacji są moim zdaniem dwa : szersze dopuszczenie podmiotów prywatnych i społecznych do prowadzenia instytucji kultury oraz przekazanie przez administrację publiczną części uprawnień właścicielskich niezależnym i profesjonalnym radom powierniczym. Jednocześnie niezbędne jest uporządkowanie procedur publicznego dotowania działalności instytucji kultury, przede wszystkim przez wprowadzenie trybu konkursowego.

Inwestycja w kulturę także się opłaca. Coraz większą aktywność w tzw. przemyśle kultury wykazują podmioty prywatne, które stają się organizatorami wielu ważnych przedsięwzięć kulturalnych. Coraz częściej na rynku europejskim pojawiają się również partnerstwa publiczno-prywatne, a kultura jako zadanie publiczne może być przedmiotem szeroko rozumianej współpracy społecznej, opartej na zaufaniu i właściwych procedurach prawnych.

Oczywiście uregulowanie sytuacji prawnej w zakresie procedur dotyczących finansowania kultury należy przede wszystkim do ustawodawcy. Tym co od razu można zrobić na rynku lokalnym to stworzenie przez miasto fundacji wspierającej rozwój kultury w oparciu o szerokie partnerstwo samorządu, lokalnego biznesu i organizacji pozarządowych. To może być pierwszy ale bardzo ważny krok w kierunku ograniczenia wpływu polityki na rozwój kultury lokalnej.

3. Młodzi ludzie wciąż opuszczają nasze miasto. Czy będąc Prezydentem Włocławka może Pan podjąć działania, wpłynąć na ten jak się wydaje stały proces i go powstrzymać bądź nawet odwrócić?

Problem emigracji młodych ludzi z Włocławka jest integralnie związany z brakiem miejsc pracy w naszym mieście. Włocławek potrzebuje inwestycji która stworzy miejsca pracy. Dalsze rozdrabnianie strumienia pieniędzy na quasi inwestycje jest drogą do generowania jeszcze większego bezrobocia. Miasto musi zacząć ściągać prywatnych inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy.

W swoim programie wyborczym proponuje wykorzystanie położenia Włocławka przy autostradzie i stworzenie wspólnie z innymi gminami Centrum Logistycznego. Olbrzymi popyt na powierzchnie magazynowe jaki obserwuje się w centralnej Polsce może wzorem innych miast wygenerować zapotrzebowanie nawet na kilka tysięcy miejsc pracy.

Dodatkowo należy pomyśleć o współpracy z uczelniami włocławskimi, które powinny iść w kierunku nauczania technicznego. Można poprosić o patronat i współpracę z którąś z Polskich politechnik, a z czasem stworzyć we Włocławku ośrodek akademicki, który będzie mógł konkurować z Łodzią i Toruniem.

Wykształconym młodym włocławianom należy umożliwić także tworzenie miejsc pracy dla siebie poprzez stworzenie przejrzystego i obiektywnego mechanizmu pomocy finansowej ze strony miasta dla innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych podejmowanych zarówno przez podmioty gospodarcze jak i organizacje pożytku publicznego.

4. Co Włocławek pod Pana rządami będzie mógł zaoferować starszym mieszkańcom?

Wyznaje zasadę „nic o nas bez nas.” W niedługim czasie we Włocławku powstanie Miejska Rada Seniorów. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku.

Jako Prezydent Miasta Włocławek oczekiwać będę na opracowanie przez to ciało uchwałodawcze kompleksowego programu pełniejszego włączenia osób starszych w życie społeczne Włocławka. Programu opartego na rzetelnej diagnozie potrzeb starszego pokolenia włocławian. Sami zainteresowani wiedzą bowiem najlepiej czego oczekują od miasta i w jakich formach chcieliby uczestniczyć w jego życiu.

5. Włocławek jest zadłużony na ponad 350 mln. zł. Jak Pan widzi ten problem?

Bez inwestycji i nowych podatników w mieście ten problem nie zostanie rozwiązany. Aktywna praca na rzecz ściągnięcia nowych inwestorów, oraz współpraca z tzw. small businessem może przynieść nowe wpływy do kasy miasta.

Sposobem na pozyskanie środków na nowe inwestycje we Włocławku może stać się sekurytyzacja. Sekurytyzacja jest procesem pozyskania kapitału za pośrednictwem wyemitowanych papierów wartościowych, które zostały zabezpieczone określoną pulą aktywów.

Innymi słowy, proces ten polega na wydzieleniu majątku z ogólnej sumy aktywów danej jednostki, które umożliwiają uzyskiwanie dochodów, dzięki czemu możliwe stanie się okresowe spłacanie wcześniej pozyskanych środków pieniężnych.

6. Największe Pana marzenie związane z Włocławkiem, z jego rozwojem?

Rozwój miasta ponad podziałami. Chcę Włocławka w którym wszyscy jego mieszkańcy pracują na rzecz jego rozwoju. Wspólnie zmniejszmy bezrobocie, i zróbmy wszystko aby nikt nie chciał, lub nie musiał wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. Chcę też miasta, które daje szanse młodym pomysłowym ludziom, inwestuje w nowe technologie i idzie z duchem czasu.

Niech Włocławek będzie miastem o którym każdy mieszkaniec będzie mógł powiedzieć z dumą: Tu mieszkam!