List otwarty Stanisława Pawlaka, dotyczący obwodnicy Lubrańca:
Lubraniec, 16 lutego 2012 r.
Stanisław Pawlak
Radny Sejmiku
Województwa
Kujawsko-PomorskiegoBurmistrz Gminy i Miasta,
Rada Gminy i Miasta
w LubrańcuList otwarty
Szanowni Państwo,
Wykonując mandat radnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z wielką troską podchodzę do utrzymania, modernizacji i przebudowy dróg wojewódzkich, w tym drogi nr 270, przebiegającej przez Lubraniec. W związku z budową autostrady A1 i węzłem komunikacyjnym w Pikutkowie, koniecznym staje się wybudowanie obwodnicy miasta Lubrańca, w ciągu drogi nr 270. W tej sprawie kilkakrotnie składałem interpelacje radnego do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i informowałem Burmistrza Lubrańca o ich skutkach. Niestety, Burmistrz Gminy i Miasta Lubraniec nigdy na nie reagował i również samodzielnie nie podejmował żadnych działań zapewniających realizację tego przedsięwzięcia. Publiczne przekazywanie błędnych informacji o rzekomej budowie tzw. „małej” obwodnicy , czyli drogi gminnej łączącej drogę wojewódzką z drogą powiatową i zamiar zmiany organizacji ruchu w Lubrańcu bez posiadania kompetencji w tej sprawie, niepotrzebnie oddala zajęcie się tak ważną sprawą dla Lubrańca, która w trybie pilnym powinna być rozwiązana w trosce o bezpieczeństwo ruchu, ale także spokój i bezpieczeństwo mieszkańców miasta.
5 września 2011 r. w powyższej sprawie odbyłem wspólną rozmowę z Panem Krzysztofem Wrzesińskim z udziałem Posła na Sejm RP Pana Marka Wojtkowskiego. Niestety, przekonałem się, że w zakresie oczekiwanej budowy obwodnicy Lubrańca w ciągu drogi wojewódzkiej 270 nie wykonuje się żadnych prac przygotowawczych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dlatego spowodowany szeregiem doniesień medialnych, dezorientujących mieszkańców miasta, jak również znacznym upływem czasu, postanowiłem wystąpić do Państwa Radnych i Burmistrza z powyższym problemem, wykorzystując odpowiedź Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego z października 2011 na moją kolejną interpelację w sprawie planowanej budowy obwodnicy miasta spełniającej swoją funkcję. Wynika z niej, że Samorząd Lubrańca winien złożyć wniosek o włączenie tej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa na lata 2011-2036. Tym bardziej, że w obowiązującym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 2003 r. w pozycji 95 ujęto: „Przebudowę Drogi Wojewódzkiej 270 wraz z budową obwodnicy Lubrańca” (tabela zadań inwestycyjnych celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym). Obecnie w opracowywanym projekcie nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zadanie to się utrzymuje i zostało zapisane w pozycji 104.
Wobec tak korzystnej sytuacji dla miasta Lubrańca uważam, że należy podjąć niezbędne działania wynikające z przepisów obowiązującego prawa:
- Uchwalić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego według uzgodnionej lokalizacji obwodnicy i włączyć go do Studium Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Lubraniec,
- Zawrzeć porozumienie z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w sprawie planowanego przedsięwzięcia,- Przygotować teren pod budowę – przeprowadzić proces wykupu gruntów,
- W oparciu o tzw. „specustawę” o drogach publicznych, przyszły inwestor
tj. Wojewódzki Zarząd Dróg w Bydgoszczy lub Burmistrz Miasta i Gminy Lubraniec sporządza projekt techniczny, wywłaszcza nieruchomości i przystępuje do budowy.Kierując niniejszy wniosek na ręce wszystkich Radnych Miasta Lubrańca, liczę na merytoryczną analizę i podjęcie prac zapewniających przygotowanie do budowy obwodnicy Miasta Lubrańca z przebiegiem zapewniającym zjazd i wjazd na drogę wojewódzką nr 270.
Żadne inne pozorne działania nie zapewnią wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta Lubrańca i nie posiadają akceptacji mieszkańców z terenu całego miasta.
Pożar pomieszczenia gospodarczego we Włocławku
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”