Wystawa czasowa Kujawska muza Chopina – opowieść o Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej (1819–1896).
Termin wystawy – 16.04.2010 – 05.09.2010
Miejsce wystawy – Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Zamcza 10/12
Scenariusz i komisariat wystawy – Krystyna Kotula
Oprawa plastyczna – Magdalena Kolanowska
W dniu 16 kwietnia b.r. od godz. 12.00 w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 zostanie udostępniona wystawa „Kujawska muza Chopina – opowieść o Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej (1819-1896).
W związku z Żałobą Narodową zostaje odwołany wernisaż wystawy wraz z planowanym koncertem.
Wystawa monograficzna Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej wpisuje się w obchody Roku Chopinowskiego. Przedstawia ważną postać w życiu Chopina – jego narzeczoną Marię Wodzińską, pochodzącą z kujawskiego rodu i przez większość swego życia mieszkającą na Kujawach.
Ekspozycja ma być biograficzną narracją, która w układzie chronologicznym przybliża sylwetkę Marii Wodzińskiej, jej związki rodzinne, środowiska, w których bywała, szczególnie akcentując znajomość Wodzińskich z Chopinem. Fakty z życiorysu Marii będą przedstawione na tle historii rodzinnych, kultury środowiska warszawskiego, emigracyjnego i przede wszystkim kujawskiego – służewskiego i kłóbskiego.
Wystawa ma być także okazją do zaprezentowania Marii z Wodzińskich jako malarki, najbardziej znanej wśród malujących kobiet w XIX wieku na Kujawach. Ma też być pretekstem do ukazania jej roli, jako nietuzinkowej kobiety epoki romantyzmu o fascynującej biografii, muzy Słowackiego i przede wszystkim narzeczonej Chopina. Maria Wodzińska była autorką jednego z najbardziej rozpowszechnianych wizerunków kompozytora (portret namalowany w Marienbadzie w 1836 r.) i do ostatnich lat życia cenioną interpretatorką i propagatorką jego utworów w kraju – w Warszawie i na prowincjonalnych Kujawach, a także za granicą (Szwajcaria, Niemcy, Włochy).
Na potrzeby wystawy zostaną wypożyczone oryginalne eksponaty i kopie z wielu placówek muzealnych i bibliotek, m.in. z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum w Łowiczu, Biblioteki Narodowej w Warszawie, kościoła parafialnego w Kłóbce, ze zbiorów rodziny Orpiszewskich, z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i innych.
Wystawa zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Sponsor Muzeum w 2010 roku – Zakłady Azotowe Anwil SA |
XIX KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU
Wirtualne zakupy i inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!
W Teatrze – Sylwestrowy wieczór…