NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Kontrola miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych

W okresie od 5 do 15 października br. strażnicy miejscy kontrolowali miejsca parkingowe przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla osoby, która ją przewozi.

W dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których takie miejsce zajmuje ktoś do tego nieuprawniony. W tym czasie przeprowadziliśmy 56 kontroli na terenie całego miasta, w wyniku których za nieuprawnione korzystanie z tzw. koperty dla inwalidy, ukaraliśmy mandatami karnymi 7 kierowców i skierowaliśmy 1 wniosek do sądu o ukaranie. Jeden pojazd został odholowany na koszt jego właściciela. Przypominamy, że oznaczenie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych jest określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 roku. Znakami, które wyznaczają miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są znaki pionowe D-18 wraz z tabliczką T-29 i znaki poziome P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” umieszczane, jako uzupełnienie znaku P-18 „stanowisko postojowe” i P-20 „koperta”. Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych przysługuje osobie, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz wskazanie do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej.

Za parkowanie bez uprawnień można otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł, natomiast, ci którzy posługują się karta parkingową w sposób nieuprawniony i korzystają z miejsca parkingowego mogą otrzymać mandat karny w wysokości 800 zł.

SM we Włocławku