21 marca w Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbyła się Konferencja „Odkryj talent w swoim uczniu-przykłady dobrych praktyk”. Zebranych na niej licznie dyrektorów, nauczycieli oraz przedstawicieli podmiotów zajmujących się pracą z uczniem zdolnym powitał Dyrektor KPCEN we Włocławku – pan Wojciech Ziółkowski, który podkreślił znaczenie pracy z utalentowanymi jednostkami.
Następnie pani Tamara Kozikowska przedstawiła Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku jako Miejsce Odkrywania Talentów. W swoim wystąpieniu omówiła formy pracy zarówno z nauczycielami, jak i uczniami, dla których organizowane są w KPCEN rozmaite konkursy, plenery, zajęcia z twórcami regionu.
Istotną część konferencji stanowił moment prezentacji dokonań placówek, które uzyskały tytuł Szkoły Odkrywania Talentów. O swoich doświadczeniach i praktyce pracy z uczniami zdolnymi mówili dyrektorzy i nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku, Gimnazjum w Kikole, a także Zespołu Szkół nr 9 we Włocławku.
W czasie spotkania swój talent taneczny zaprezentowały dzieci trenujące w Szkole Tańca „Góreccy”. O wyszukiwaniu talentów, roli rodziców w rozwijaniu pasji swoich dzieci opowiedziała w swoim wystąpieniu założycielka szkoły pani Elżbieta Górecka.
Centralny moment stanowiło ogłoszenie wyników konkursu na prezentację multimedialną „Odkryj talent w swoim uczniu”, w której nauczyciele przedstawić mieli swoje sposoby na rozwijanie talentów uczniów. Decyzją komisji konkursowej zostały przyznane 3 główne nagrody:
– I miejsce-pani Joanna Kranc – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Chalinie,
– II miejsce-pani Beata Wesołowska i pan Józef Nowakowski – nauczyciele z Gimnazjum w Bądkowie,
– III miejsce-pani Elżbieta Kamińska-nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku.
Autorzy pozostałych prac otrzymali wyróżnienia:
- pani Paulina Jedyńska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Fabiankach,
- pani Anna Babis – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lipnie,
- pani Karina Kazanecka – nauczycielka z Zespołu Szkół Chemicznych we Włocławku,
- pan Przemysław Ciesielski-nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Golinie,
- pani Grażyna Trzmielewska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radziejowie,
- pan Damian Koralewski – nauczyciel z Gimnazjum w Kikole,
- pani Dorota Ryniec – Kilanowska-nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie.
W czasie przerwy kawowej uczestnicy konferencji obejrzeć mogli prace podopiecznych Galerii Poddasze. W drugiej części spotkania pani Agnieszka Podlasińska -założycielka galerii opowiedziała „Jak pracować z uczniami uzdolnionymi plastycznie?”
Na zakończenie konferencji swój projekt Nieprzeciętni.Com zaprezentował prezes i założyciel Stowarzyszenia Obywateli Projekt Włocławek oraz redaktor naczelny portalu Młody Włocławek – pan Mariusz Sieraczkiewicz.
Konferencja stanowiła możliwość wymiany doświadczeń oraz prezentacji tzw. dobrych praktyk w pracy z uczniami zdolnymi.
Źródło: KPCEN











