NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Koncerty Chóru Canto we Lwowie

W dniach 11-14 października koncertował  we Lwowie Chór Młodzieżowy CANTO.

Zespół został zaproszony przez Towarzystwo Kulturalne OSNOWA  i Kolledż Muzyczny im. Stanisława Ludkiewicza. Koncerty odbyły się w pięknej, secesyjnej auli szkoły( wspólny z chórem Kolledżu Muzycznego pod dyrekcją Okasny Treszczakiwskiej-Dolisznej) oraz w Katedrze łacińskiej p.w. Wniebowzięcia NMP( dyr. Marian Szczepański). Występom młodych włocławian towarzyszył aplauz tłumnie zgromadzonej  publiczności. Kilkoma utworami zadyrygował młody adept tej trudnej sztuki-były chórzysta, obecnie student Akademii Muzycznej   w Bydgoszczy -Adam Kujawski.

Nawiązano liczne  muzyczne  kontakty  m.in.  zaproszenie na międzynarodowy festiwal chóralny  w miejscowości Winniki na 2020 rok. Patronat nad koncertami objęło Ministerstwo Kultury Ukrainy.

Wyjazd za granicę  poprzedziły warsztaty wyjazdowe, na których szlifowano formę młodych wokalistów i przygotowywano utwory na koncerty.

Podczas występów chór przedstawił pieśni kompozytorów polskich od średniowiecza do czasów współczesnych. Nie zabrakło też kujawiaków  i pieśni ukraińskich.

Wystarczyło też czasu na zwiedzanie zabytków tego pięknego miasta.

Przypominamy ,że w maju bieżącego roku chór śpiewał  w Wilnie z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncerty odbyły się na zaproszenie Centrum Kultury Polskiej  i objęte były patronatem UNESCO.

Także w maju CANTO zdobył Złoty Dyplom na III Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych Regionu Kujawsko-Pomorskiego a w czerwcu zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym PAER NOSTER w Strzepczu.

Warsztaty chóru i wyjazd na Ukrainę dofinansowano ze środków Mecenasa chóru- ANWIL SA.

Marian Szczepański