NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Koncert „Uwielbienie” coraz bliżej – 7 czerwca 2012

Pomysł koncertu „Uwielbienie” zrodził się w listopadzie 2009 roku. Wówczas dzięki wspólnej inicjatywie ks. Marcina Idzikowskiego (pomysłodawcy i do dziś dyrektora koncertu) i Jana Jabłońskiego, dyrektora Włocławskiego Ośrodka Edukacji i Promocji Kultury, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (03.06.2010r.), wieczorem o godzinie 20:00 na Starym Rynku we Włocławku odbył się pierwszy koncert „Uwielbienie” pod patronatem Bpa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej Wiesława Alojzego Meringa, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego.

W Uroczystość Bożego Ciała w sposób szczególny czcimy Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W tym dniu w naszych parafiach uczestniczymy w uroczystej Mszy Świętej, później w procesji Eucharystycznej ulicami naszych miast i wiosek. Ukazujemy w ten sposób naszą przynależność do Jezusa Chrystusa i fakt, iż jest On dla nas Jedynym Panem i Zbawicielem. Aby przedłużyć tę radość, dziękując Bogu za dar Jezusa Eucharystycznego, w 2009 roku zrodził się pomysł koncertu, który byłby pewnego rodzaju modlitwą uwielbiającą Ciało Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, w nieco odmiennej formie, od tej, do której się przyzwyczailiśmy.

Od tego czasu, każdego roku w Uroczystość Bożego Ciała, gromadzimy się wieczorem we Włocławku w Parku Sienkiewicza, o godzinie 20:00, aby pokazać, jak piękna może być muzyka inspirowana Duchem Świętym, jak można przy niej modlić się, tańczyć, odnajdując jednocześnie swoją godność i miejsce w Bożym planie zabawienia. Wielbimy Boga za obecność Jezusa Eucharystycznego wśród nas. Chcemy w ten sposób budować wspólnotę, śpiewając razem najpiękniejsze pieśni i piosenki religijne, tradycyjne i mniej znane, uwielbiające Boga. Poprzez koncert „Uwielbienie” chcemy pokazać bowiem, że Jezus wciąż żyje, i chce być obecny wszędzie tam, gdzie znajduje się człowiek.

Od samego początku, koncert „Uwielbienie” jest nietypowym koncertem. Specyfiką tego koncertu jest bowiem fakt, iż obok profesjonalnego śpiewu, tańca oraz wspólnej modlitwy, po raz kolejny w tym dniu przechodzi obok nas sam Chrystus pod postacią Najświętszego Sakramentu. W uroczystej bowiem procesji, w trakcie koncertu, J. E. Ks. Bp Wiesław Alojzy Mering, Ordynariusz naszej diecezji, przyprowadza na scenę Jezusa Eucharystycznego, abyśmy mogli uwielbiać Go śpiewem.

Głównym organizatorem koncertu „Uwielbienie” jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Współorganizatorem koncertu jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Współudział w organizacji koncertu ma Urząd Miasta Włocławek.

Co roku koncert „Uwielbienie” odbywa się pod patronatem Bpa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej Wiesława Alojzego Meringa, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego.

Specyfiką koncertu jest, jak co roku, dynamiczna i energetyczna muzyka, łącząca w odważnych aranżacjach wpływy gospel, prasie&worship (rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej) będący nowoczesną odmianą gatunków gospel i spiritual), czy gitarowego rocka. Charakter i formułę radosnego spotkania prezentowaną w czasie koncertu, który na stałe wpisał się w tradycję imprez muzycznych miasta Włocławek i całego regionu, pragniemy podtrzymać i uzupełnić w tym roku, o nowe piosenki, ale również pojawią się pieśni znane już uczestnikom corocznych spotkań. W czasie koncertu zabrzmią dynamiczne i radosne pieśni wykonywane przez chór i solistów, w tym piosenki z nowej aranżacji Piotra Pałki i Sebastiana Iwanowicza, grane przez liczny zespół instrumentalny (klasyczny i rozrywkowy). Muzyce towarzyszyć będzie taniec, obrazy plastyczne, w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Tańca Inaczej z Włocławka. Warte podkreślenia jest to, iż część utworów wykonywanych w czasie koncertu, napisane zostały tylko do użytku niniejszego koncertu. Nigdzie indziej nie są one wykonywane. Strona muzyczna koncertu przygotowana jest z wielkim rozmachem. Łączy ona bowiem w całość wiele nurtów muzycznych: gospel, jazz, rock z tradycyjnymi pieśniami religijnymi. Ta różnorodność wykonywanej podczas koncertu muzyki, jest pewnego rodzaju innowacją, której nie spotkamy w innych imprezach muzycznych, które odbywają się w naszym rejonie. Koncert ten jest także jedyną tak profesjonalną produkcją we Włocławku i jego rejonie, w której uczestnicy mogą wziąć udział nieodpłatnie.

Artyści:
Piotr Pałka – producent muzyczny, główny dyrygent koncertu
Sebastian Iwanowicz – producent muzyczny, kierownik sekcji (gitara)
Marcin Jajkiewicz – wokal
Małgorzata Szarek – wokal
Anna Bystroń-Jajkiewicz – sopran
Piotr Koprowski – tenor
chór Voce Angeli z Krakowa pod batutą Piotra Pałki
chór „MeloDeus” z Otwocka
Dziecięca grupa wokalna
Krakowska Orkiestra Kameralna „Dell’Arte”
Maria Lewandowska – harfa
Grzegorz Urban – piano
Piotr Baron – saksofon
Przemysław Kostrzewski – trąbka
Tomasz Majewski – instrumenty perkusyjne
Andrzej Solarski – bas
Krzysztof Kwiatkowski – perkusja
Młodzieżowy Teatr Tańca Inaczej z Włocławka

Tak było w roku ubiegłym: „Uwielbienie” 2011


Zapraszamy do wspólnego uwielbienia Jezusa Chrystusa podczas koncertu „Uwielbienie” 7 czerwca 2012 roku, o godz. 20:00 do Parku im. H. Sienkiewicza we Włocławku