NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Kazimierz Borkowski w 100-lecie urodzin. Życie i twórczość.

W dniu 3 marca 2010 r. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej pt. Kazimierz Borkowski w 100-lecie urodzin. Życie i twórczość.

Ekspozycja, której otwarcie zbiega się dokładnie z setną rocznicą urodzin przypomni zmarłego w 1991 roku artystę i jego prace. Będzie to pierwsza monograficzna prezentacja prac i sylwetki urodzonego w Wilnie artysty, który po II wojnie światowej przybył do Włocławka i z tym miastem związał swoje życie osobiste i zawodowe.

Fotografia portretowa - Kazimierz Leon Borkowski 3 III 1910 r. - 4 VII 1991 r.
Fotografia portretowa - Kazimierz Leon Borkowski 3 III 1910 r. - 4 VII 1991 r.

Kazimierz Borkowski, współzałożyciel Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „1 Maj”, autor wielu plakiet, medalionów oraz biżuterii ceramicznej jest jedną z najciekawszych i jednocześnie mało znanych postaci powojennej historii artystycznej stolicy Kujaw.

Wystawa, na której znajdą się pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie i przedmioty osobiste pochodzące ze zbiorów Marii i Andrzeja Wileńców, a także Janusza Borkowskiego oraz ceramiczne pieczęcie, plakiety z motywami miast, brosze z elementami ludowymi i naszyjniki ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej pokaże drogę twórczą Kazimierza Borkowskiego, jak też człowieka jakim był, osobę rodzinną, kreatywną i wszechstronną. Zwiedzający po raz pierwszy będą mogli zobaczyć nieznane dotychczas malarstwo i fotografie artysty utożsamianego przede wszystkim z obiektami o charakterze pamiątek.

Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo monograficzne.

Ekspozycja czynna do 5 kwietnia 2010 r.

Miejsce ekspozycji: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19
Czas trwania wystawy: 3 marca – 5 kwietnia 2010 r.
Scenariusz i komisariat wystawy: Marian Cieślak, Adam Zapora
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Wystawa odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Zakładów Azotowych Anwil SA – sponsora Muzeum w 2010 roku.