W powszechnej świadomości okres karnawału kojarzy się niemal wyłącznie z hucznymi balami, maskaradami i suto zastawionymi stołami. Tymczasem w kulturze ludowej ten zimowy czas, poprzedzający nadejście Wielkiego Postu, posiadał znacznie głębsze, nierzadko mistyczne znaczenie. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na fascynującą podróż do źródeł tych tradycji.
Więcej niż zabawa. Ukryte znaczenia zapustów
Już w najbliższą sobotę, 7 lutego, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędzie się prelekcja zatytułowana „Karnawał w tradycji ludowej”. Spotkanie to organizowane jest w ramach Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Dawne obrzędy karnawałowe, choć z pozoru miały charakter czysto ludyczny, w rzeczywistości niosły ze sobą potężny ładunek symboliczny. Był to czas, w którym tradycyjny porządek społeczny bywał celowo zaburzany i kontestowany. Co więcej, ludowe zwyczaje skrywały treści związane z prastarą magią wegetacyjną oraz kultem płodności, których korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. Intensywność tych rytuałów wzrastała, im bliżej było do granicy wyznaczanej przez Środę Popielcową.

Koza, mięsopust i tajemnicze „zabijanie grajka”
Podczas sobotniego wykładu Michał Kwiatkowski, kierownik Muzeum Etnograficznego, odpowie na szereg pytań nurtujących miłośników folkloru. Uczestnicy dowiedzą się, skąd wywodzi się słowo „karnawał” i czy terminy takie jak „ostatki” lub staropolski „mięsopust” są tożsame.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona regionowi Kujaw. Prelegent wyjaśni, czy tradycyjne kujawskie zapusty ograniczają się jedynie do barwnych pochodów z maszkarami zwierzęcymi, na czele z rogatą kozą. Zostanie również poruszony temat intrygującego zwyczaju zwanego „zabijaniem grajka”. Obalony może zostać także mit dotyczący Tłustego Czwartku – czy rzeczywiście zawsze był on najtłustszym dniem ostatkowego tygodnia?
Szczegóły organizacyjne
Prelekcja odbędzie się 7 lutego (sobota) o godzinie 11.00 w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ulicy Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku.
Koszt udziału w wydarzeniu:
-
Bilet normalny: 10 zł
-
Bilet ulgowy: 7 zł
Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów historii regionu oraz osoby pragnące zgłębić genezę obyczajów, które kultywujemy do dziś.