NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Już wkrótce nowa mapa bezdomności

Wtorek, 3 listopada 2009 r.

Już wkrótce nowa mapa bezdomności

W ciągu najbliższych trzech tygodni strażnicy miejscy zaktualizują włocławską mapę bezdomności. Pozwoli to na przeprowadzenie wspólnych z innymi służbami działań mających na celu skłonienie osób bezdomnych do skorzystania z usług schroniska.

Dni są coraz krótsze, a noce chłodniejsze. Czas pomyśleć o ludziach bezdomnych. Straż Miejska rozpoczęła ustalanie miejsc gromadzenia się osób niemających miejsca zamieszkania, aby w czasie, gdy nadejdą mrozy ustrzec ich przed zamarznięciem.

Strażnicy miejscy odwiedzą okoliczne lasy oraz opuszczone ruiny. Zajrzą wszędzie tam gdzie mogą przebywać ludzie bezdomni. Municypalni liczą również na pomoc mieszkańców miasta. Proszą o zgłaszanie informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych. Dyżurny Straży Miejskiej przyjmie także, i przekaże do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, każdą informację o osobach zamieszkujących w warunkach niegwarantujących należytej ochrony przed zimnem.

Wystarczy zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny numer 986, a municypalni przyjadą i sprawdzą jak wygląda sytuacja na miejscu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to ściągną lekarza z Pogotowia Ratunkowego. W innym przypadku zaproponują bezdomnemu przewiezienie radiowozem do włocławskiego schroniska lub, jeśli będzie nietrzeźwy osadzą w Miejskiej Izbie Wytrzeźwień.

Trzeba zwrócić uwagę, iż nie tylko bezdomni mogą zamarznąć. Zagrożeni są również inni wielbiciele trunków. Każdy pijany leżący na ulicy to potencjalna ofiara zamarznięcia. Nie można przechodzić obojętnie obok takich zdarzeń. Wystarczy wykręcić trzycyfrowy numer a resztę załatwią odpowiednie służby – Policja, Straż Miejska lub Pogotowie Ratunkowe.

Municypalni mają nadzieję, że i tej zimy nikt we Włocławku nie zamarznie. Trzeba, jednak zachować ostrożność i czujność, gdyż bywa, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Strażnicy znają przypadki, że do Włocławka trafiają na kilka dni wędrujący bezdomni wysadzani z pociągu przez konduktora za jazdę bez ważnego biletu. Zdarzają się również przyjazdy z okolicznych wsi i gmin w poszukiwaniu lepszych warunków. (NS)